ابرسایت نیشابور-یکي از فرماندهان دوران دفاع مقدس گفت: اگر می‌توانستیم اسطوره واقعی‌اي چون چمران را در خور شأن این شهید به جامعه معرفی كنيم، شاهد خیلی از مشکلات نبودیم.

به گزارش  ایسنا سردار سعید قاسمی كه در یادواره شهدای هنرمند نیشابور و فیروزه در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور سخن مي‌گفت، افزود: اگر چمران درست معرفی می‌شد شاهد فرار مغزها و فرهنگ بی‌فرهنگی که به ما القا می‌شود، نبوديم.

وی يادآور شد: عقبه و تاریخچه شهید چمران خواندنی و شنیدنی است. شهید چمران پس از تأسیس «امل» و تشکیل خط مقاومت در لبنان، به ايران به عنوان کانون انقلاب اسلامی و مهد انقلاب‌های بعدی آمد و مسئوليت‌هايي چون نمایندگي مجلس و وزارت دفاع را عهده‌دار شد ولی به محض دیدن مشکلات در غرب و جنوب از تهران بلند شد و رفت و مقابل فتنه‌ها ایستاد.

او با اشاره به اين دل‌نوشته‌های دکتر چمران كه مي‌گويد: «به سوی مرگ یورش می‌بردم اما مرگ از من می‌گریخت» از او به عنوان انترناسیونالیست شیعه یاد کرد و خواهان الگوگیری از وی به مثابه یک‌ علمدار شد.

اين استاد دانشکده هنرهای تجسمی تهران با بیان اینکه در فتنه 88 خواص رفوزه شدند و پشت ولی‌فقیه نایستادند، گفت: اما عوام در 9 دی جای خواص را گرفتند. هشت ماه فتنه از هشت سال دفاع مقدس سخت‌تر بود و نظام پوست انداخت.

وی از وضعیت ارزش‌های انقلابی در عرصه مقولات هنری چون موسیقی، نقاشی، مجسمه‌سازی و ... انتقاد و تأکید کرد: بيشتر آثار هنری ضرب‌آهنگ جهادی ندارند و در این عرصه جای هنرنمایی انقلابی پس از چارچوبی که امام به یادگار گذاشت، خالی است.

او در پايان گفت: متأسفم که مستندات وقایع تلخ اول انقلاب و تجارب خونین سه دهه ما به دانش‌آموزان درس داده نمی‌شود.

در ادامه،سرگرد پاسدار ابوالفضل فتوحی، جانشین ناحیه مقاومت بسیج نیشابور گفت: شهادت هنر مردان خداست و نیشابور و فیروزه بیش از 25 هنرمند شهید دارد و هنر مهم اين شهيدان، رها کردن زندگی، درس و کار و حضور در جبهه‌های حق علیه باطل بود.

وی يادآور شد كه نیشابور جایگاه بزرگی در زمینه هنر داشته و امیدواریم بسیج هنرمندان برای ترویج هنر با معیارهای اخلاقی قدم‌های خوبی بردارد.
جمعه دوم تیر 1391
ابرسايت نيشابور-در آخرين جلسه هیات نظارت بر مطبوعات كشور با صدور مجوز دو نشريه جديد براي شهرستان فرهنگ پرور نيشابور موافقت شد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، سيد احمد قلندري رييس اداره فرهنگ وارشاد اسلامي نیشابور  با اعلام مطلب فوق افزود : در آخرين جلسه هیأت نظارت برمطبوعات كشور كه در تهران  با حضور اعضا برگزار گرديد ، تقاضاهای صدور مجوز نشریات استان خراسان رضوی مورد بررسی قرار گرفت که طی آن 21 نشریه مجوز انتشار دریافت کردند.

وي گفت:در این بین تعداد 7 دوهفته‌نامه 5 ماهنامه، 5فصلنامه و 4 دو فصلنامه مجوز انتشار گرفتند. همچنین در این جلسه با تغییر صاحب امتیازی و مدیرمسئولی نشریه 15 موافقت و تغییر وضعیت 9 نشریه بررسی شد.

قلندري خاطر نشان كرد:  در اين جلسه همچنين دو هفته‌نامه «مهر نیشابور» به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی «علی جدی»  و ماهنامه «بامداد نیشابور» به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی «مهدی ادیبان» پروانه انتشار گرفتند.

وي ياد آور شد: مردم نیشابور در تمامی زمینه های مذهبی ، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی ، ورزشی و ... نشریات را خریداری و مطالعه می کنند.

قلندري تصريح كرد: ما امیدواریم با نگرش خوبی که در میان مردم نیشابور به مطبوعات به عنوان رکن چهارم دمکراسی وجود دارد شهرداری و شورای اسلامی شهر مکانهایی را جهت ایستگاه روزنامه و خانه مطبوعات در سطح شهر به خصوص بوستان ها، ایستگاههای اتوبوس ، پایانه های مسافربری و راه آهن ایجاد  نماید تا مردم در اوقات فراغت نشریات را مطالعه نمایند .سه شنبه سی ام خرداد 1391

ابرسايت نيشابور-جلسه نقد و بررسی آثار نویسنده ی نیشابوری"مرتضی فخری"با اهتمام گروه زبان و ادبیات فارسی مقطع متوسطه آموزش و پرورش نیشابور برگزار شد

ابرسايت نيشابور

به گزارش روابط عمومی معاونت اداره کل و مدیریت آموزش و پرورش نیشابور: عباس کرخی کارشناس ارشد ادبیات و سرگروه زبان و ادبیات فارسی مقطع متوسطه آموزش و پرورش نیشابور در سالن اجتماعات دبیرستان عترت گفت: آثار منتشر شده ی مرتضی فخری نویسنده ی نیشابوری : «لیلای پاییز»، «زمانی برای آشفتن»، «دشت سوخته»، «بغض سرخ»، «شمارش معکوس»، «حوریه»، «گیلو» و «مهبوط» می باشد که توانسته است مخاطبین زیادی را در ایران وسایر کشور ها جذب قلم روان وسحر گونه خود نماید.

علیرضا نیرآبادی نویسنده و منتقد ادبی نیز در این جلسه اظهار داشت: از ویژگی های شاخص آثار شما کاربرد تداعی هاست که دو یا سه روایت را با حلقه ای واسط از دیالوگ یا واژه هابه یکدیگر متصل می کند ودر فضای سورئال وسراسرتعلیق به شخصیت پردازی و شکل گیری رمان می پردازدوچنانچه نویسنده خود را از بند شیفتگی به زبان شاعرانه رها کند قدرت داستان پردازی ایشان بهتر آشکار خواهد شد

خدابخش صفادل شاعر پیشکسوت  نیشابوری در این مراسم عنوان داشت:شما از نویسندگانی هستند که زبان خوبی دارید و بازی الکی درنمی‌آورید. ما داریم می‌بینیم که نویسنده با این تصور که دارد کار جدیدی را انجام می‌دهد، هر تغییری را انجام می‌دهد؛ اما شما خود را به ادبیات تحمیل می‌کنید و در فضای ادبی تهران که برخی زد و بندها سبب می‌شود بسیاری دیده نشوند، شما از این فضا سربلند بیرون می‌آیید و به نظر من، کارهای شما ارزش خواندن را برای همه دارند.

فخری نیز در ادامه‌ی این صحبت گفت: الآن دو گروه با من مشکل دارند؛ یکی برخی مذهبی‌هایی که رمان نمی‌خوانند و با من مشکل دارند و گروهی که اعتقاد ندارند و می‌گویند چرا به مذهبی‌ها خدمت می‌کنی. اما اگر کسی از ته دل بنویسد، موفق می‌شود.

حجت حسن ناظر نیشابوری نیز در این مراسم مقاله ای در خصوص شان و جایگاه کتاب برای حاضرین قرائت کرد که با اقبال مواجه شد.

خاطر نشان می شود مرتضی فخری در سال گذشته با کتاب «مهبوط» برنده ی جایزه ی ادبی رمان متفاوت سال (واو) شد و دوکتاب وی " لیلیا "  و "گورکن" رونمایی شد که با همکاری «کلبه کتاب کلیدر» تعدادی از کتاب های ایشان نیز در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
یکشنبه بیست و هشتم خرداد 1391
ابرسایت نیشابور- خیام‌شناس نیشابوری با اشاره به اینکه اکنون خیام و عطار بسیار مظلوم و غریب‌تر از زمان خودشان به آنان توجه می‌شود، گفت: در روزهای ملی خیام و عطار حتی معاون وزیر ارشاد هم به نیشابور نمی‌آید.
 

به گزارش خبرنگار فارس عباس کرخی ظهر دیروز در همایش خیام‌خوانی در فرهنگسرای وکیلی اظهار داشت: خیام زندگی شادی را داشته و برای همان در فلسفه و شعر حرف‌های بسیار تازه‌ای را عنوان کرده است.

این خیام‌شناس ادامه داد: خیام در شعر خود می‌گوید افسوس و اندوه مخور و منظور وی آن افسوس و اندوهی است که سبب توقف و عدم حرکت انسان می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های شعر خیام نگاه طنزآمیز به عقاید انسان‌های عوام است.

خیام‌شناس نیشابوری گفت: خیام بسیار آگاهانه مردم را با مرگ آشنا می‌کند و یک عجز در برابر هستی از خود نشان می‌دهد.

کرخی گفت: تشویق و تحریک مخاطب به حرکت و پویایی از ویژگی‌های دیگر شعر خیام است.

این خیام‌شناس با اشاره به روز ملی خیام اظهار داشت: روز ملی خیام در شهر نیشابور بسیار غریبانه برگزار می‌شود.

کرخی اظهار کرد: ما در روزهای ملی حافظ و سعدی حضور رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را شاهد هستیم ولی در روزهای ملی خیام و عطار حتی معاون وزیر ارشاد هم به نیشابور نمی‌آید.
یکشنبه بیست و هشتم خرداد 1391

ابرسايت نيشابور-با حضور بیش از 200 نفر ازمدیران ، کاركنان و اصحاب فرهنگ و هنر همايش دوره ی آموزشی یک روزه ی جنگ نرم در محل تالاراديب اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نيشابور برگزار مي شود.

به گزارش روابط عمومي فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور؛نرجس مقدم پاشا كارشناس آموزش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نيشابور با اعلام اين خبر اظهار داشت: جنگ نرم ادب بندگی، ادب همسرداری، ادب فرزندی و ادب شاگردی را از ما می  گیرد و ما را به انسانهایی بی هویت تبدیل می  کندو هدف از برگزاری این همايش را استقلال فرهنگی ومصونیت مدیران فرهنگی هنری مراکز از نفوذ فرهنگ اجانب ، اعتلای آگاهیهای عمومی وتخصصی ، آشنایی با نحوه تأثیرگذاری دشمن بر افکار ، اندیشه ها و عواطف و احساسات و در نهایت تأثیرگذاری بر اراده ها دانست.

  وي گفت:جنگ نرم کودتایی است که همه داشته های ارزشمندمان را از ما می گیرد  وما  در كشوري هستيم  كه  شهیدان ،  جانباز گرانقدري را برای دفاع مقدس تقدیم این انقلاب کرده ایم که اینها فداكاري هاي مردم غيور اين مرز وبوم است كه برای بقای اسلام انجام شده است، و امروز  بايدپیام هنرمندان ما تناسب با ارزشهای  ما داشته باشد. 

وي قدرت و سرمایه را دو اصل مهم برای  زندگی بشر دانست و افزود: منظور از قدرت دانش، آگاهی و انگیزه است که اگر فردی از این سه اصل بی بهره باشد ناتوان خواهد بود.

مقدم پاشا خاطر نشان كرد: سرمایه انسان نیز سلامت جسمی، روانی و ادب  اوست  که در جنگ نرم دشمن تلاش  می کند تا این قدرت و سرمایه انسانی را  از ما بگیرد، ما را از دانش  و انگیزه تهی کند و سلامت روان، دقت و تمرکز  و ادب ما را از ما سلب کند.

وی تصريح كرد:استاد این دوره که با حضور بیش از 200 نفر ازمدیران ، کارمندان و اصحاب فرهنگ و هنر زیرمجموعه اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار مي شود جلال امینی کارشناس و هادی سیاسی ممتاز سپاه و بسیج است و در پایان نیز به کلیه شرکت کنندگان گواهینامه آموزش ضمن خدمت اعطاء خواهد شد .

 زمان : پنجشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۸ صبح تالار اديب اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نيشابور
چهارشنبه بیست و چهارم خرداد 1391
 ابرسايت نيشابور-نویسنده نیشابوری "مفاهیم اقتصادی در کلام امام علی(ع)" را روانه بازار کتاب کرد
نویسنده نیشابوری "مفاهیم اقتصادی در کلام امام علی(ع)" را روانه بازار کتاب کرد.

ابوالفضل معینی‌زاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: وابستگی اقتصادی مسئله‌ای است که وابستگی‌های بسیاری را به دنبال می‌آورد.

وی اظهار داشت: در بینش حضرت امام(ره) منشا همه وابستگی‌ها حتی وابستگی اقتصادی، وابستگی فکری است.

وی تصریح کرد: استقلال فکری در حوزه اقتصاد وقتی حاصل می‌شود که بتوانیم بر اساس جهان‌بینی و ارزش‌ها و اهدافی که در مکتب اسلام ترسیم شده است، نظام اقتصادی مناسب را کشف و طراحی کنیم و یکی از این منابع غنی و پرمحتوای مکتب اسلام، نهج‌البلاغه است.

وی تصریح کرد: مباحثی که در این کتاب تقدیم خوانندگان شده بحث حقوق و اقتصاد را بر اساس بیانات و دیدگاه‌های امیر کلام حضرت علی(ع) بررسی کرده و به دنبال همسان ‌سازی علوم انسانی با معارف ناب اسلامی است.

معینی‌زاده توضیح داد: جایگاه اخلاق در اقتصاد، ضرورت جهاد اقتصادی، عدالت اقتصادی و حقوق اقتصادی موضوعاتی است که در این کتاب بدان پرداخته‌ام.

وی اضافه کرد: این کتاب در پنج فصل در 128 صفحه در شمارگان هزار جلد توسط انتشارات ابرشهر به زیور طبع آراسته شده است.
دوشنبه یکم خرداد 1391
ابرسایت نیشابور- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی گفت: مجتمع فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور تا پایان سال جاری تکمیل و در دهه فجر انقلاب اسلامی افتتاح می‌شود.
 

سیدجواد جعفری در حاشیه سفر خود به نیشابور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نیشابور اظهار کرد: پیشرفت فیزیکی این بنا که در جوار افلاک‌نمای نیشابور واقع شده از باقی بخش‌های دیگر افلاک‌نما جلوتر است.

وی افزود: با اختصاص اعتبار جدید، ساخت این مجتمع که در مرحله نصب تاسیسات است پایان می‌یابد و بعد در اسرع وقت آن را تجهیز می‌کنیم.

این مقام استانی شایعات مربوط به انتقال اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور به این مجتمع را تکذیب و تصریح کرد: اداره ارشاد این شهرستان در مکان فعلی چون در مرکز شهر و دسترس مراجعان و اهل ادب و هنر است در جای خوبی قرار دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی ادامه داد:‌ در نظر است از فضای آنجا برای ایجاد یک موزه با موضوع هنرهای معاصر و انجام کارهای پژوهشی استفاده شود و کاربری‌های دیگر نیز برای آن تعریف شده که پس از ساخت تعیین تکلیف می‌شود.

جعفری خاطرنشان کرد:‌ به غیر از اختصاص اعتبار برای این سازه و اعتبارات جاری، اداره‌کل ارشاد استان، اعتبارات ویژه‌ای را برای بزرگداشت روزهای ملی عطار، خیام و سالروز ورود حضرت امام رضا(ع) به نیشابور «روز خراسان» اختصاص داده است.

وی اضافه کرد:‌ آثار فضل‌ بن شاذان نیشابوری، فقیه، محدث و متکلم بزرگ نیشابوری که محضر چهار امام شیعه را درک کرده است، تجدید چاپ می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی یادآور شد: حدود 180 اثر به این عالم بزرگ شیعه نسبت داده شده است که اکثر آنها در گذر زمان، متاسفانه نابود شده‌اند.

وی گفت:‌ در مصوبات قبلی شورای فرهنگ عمومی تصویب شده بود که همایش نکوداشت در سطح استانی یا ملی در سال 91 برگزار شود، اما اکنون برنامه این است که این همایش در سال آینده در سطح بین‌المللی برگزار شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی افزود: ستاد بزرگداشت این عالم بزرگ جهان تشیّع در شورای فرهنگ عمومی استان در خردادماه تشکیل و براساس آن کمیته علمی تشکیل می‌شود و اعلام فراخوان می‌کند.

 
دوشنبه یکم خرداد 1391
ابرسایت نیشابور-شهردارنیشابور گفت: مقبره ای با شکوه برای پرویز مشکاتیان احداث می شود.

«محمد کاظم صادقی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: به همت فرهنگ دوستان و خیرین نیشابور مقیم تهران، شهرداری و اعضای شورای شهر نیشابور، مقرر شده بر سر مزار استاد مشکاتیان نمادی متناسب با شان این استاد گرانقدر، طراحی و احداث شود.

وی با بیان اینکه مشکاتیان اسطوره موسیقی ایران است، تصریح کرد: با تامین اعتبار شهرداری نسبت به پیگیری و اجرای این پروژه فرهنگی اقدام می‌کند تا امسال، در سالگرد این استاد گرانقدر آماده بهره‌برداری شود.

علی جهاندار از شاگردان برجسته استاد شجریان نیز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بی شک پرویز مشکاتیان از مفاخر معاصر این سرزمین است و در صورتی که آثار وی را بررسی کنیم می‌بینیم درون موسیقیایی‌اش خیلی مقام بالایی دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به علاقه مندی وعشق شهردار و اعضای شورای شهر نیشابور نسبت به فرهنگ گرانسنگ ایران زمین، امیدوارم یادبودی درخور شان این استاد برجسته موسیقی بر سر مزارش احداث شود.
شنبه شانزدهم اردیبهشت 1391
ابرسايت نيشابور-همایش بزرگداشت حکیم عمر خیام در دانشگاه ملّی تاراس شفچنکو شهر کی یف در اوکراین برگزار شد.
به گزارش واحد مرکزی خبر از مسکو، دراین همایش که با همکاری سفارت ایران در اوکراین و انیسیتو زبان شناسی دانشگاه ملّی تاراس شفچنکو برگزار شد، استادان، دانشجویان وعلاقه مندان به این اندیشمند بزرگ ایرانی مقاله هایی درباره آثار خیام در ریاضیات، ادبیات، نجوم، فلسفه و تحقیقات غربی و شرقی قرائت و درباره آثار این ریاضی دان ؛ منجم و شاعر بزرگ ایرانی سخنرانی کردند .
پروفسور«ایوان بوندارنکو»، معاون انیسیتو زبان شناسی دانشگاه ملّی شفچنکو با ابراز خرسندی از برگزاری بزرگداشت حکیم عمر خیام گفت : این اندیشمند و شاعر ایرانی از شناخته ترین بزرگان تاریخ ایران در اوکراین محسوب می شود.
وی همچنین اشعاری از خیام قرائت کرد .
در این همایش «ابراهیم مهر آیین»، کارشناس فرهنگی سفارت ایران دراوکراین ؛ «نورمحمد صابراف»، رییس جامعه ی تاجیکان مقیم اوکراین و«مهیار علوی مقدّم»، استاد اعزامی زبان وادبیات فارسی به اوکراین نیز هر یک به طور جداگانه درباره آثار خیام و اشعار این اندیشمند ایرانی و ویژگی های هنری وعلمی معماری آرامگاه او در نیشابور سخنرانی کردند.شنبه نهم اردیبهشت 1391
ابرسایت نیشابور-مترجم علاوه بر کارترجمه این کتاب پانوشت ها و ارجاعاتی را برای فهم برخی اماکن یاد شده دراین اثراضافه كرده است.
ابرسايت

 به گزارش جام جم آنلاين، حدود هفتادسال پیش موزه متروپولیتن بر اساس نوشته ها ی تاریخی پرشمار و آثارتاریخی به دست آمده که گواه به کهن بودن نیشابور می دادند تصمیم به انجام کاوش های باستان شناسی جهت کشف وشناسایی آثارتمدن و فرهنگ در این شهر تاریخی گرفت.

بر اساس امتیازی که هیات موزه از دولت وقت(پهلوی اول) گرفت ضمن دریافت اجازه کاوش آثار به دست آمده به طور مساوی ببن موزه متروپولیتن وموزه ایران باستان تهران تقسیم گردید.

کاوش ها از 1935 (1314) تا1940 و نهایتا در فصلی نهایی در1947/1326 به پایان رسید. موزه پس  از پایان کار سه گزارش تحت عنوان:فلزکاری ،سفالگری و معماری  را ارائه داد.

گزارش معماری این کاوش ها به قلم چارلز ویلکینسون و با عنوان دقیق: "نیشا بور:برخی ساختمان های اوایل اسلام و تزئینات آن ها" در1975ميلادي  آماده گردید اما خود وی به دلیل فوت نابهنگام شاهد نشرکتاب نگردید.

 در 1986موزه هنر متروپولیتن پس از وقفه ای نسبتا طولانی این اثر را منتشر ساخت.

اخیرا و در اسفند 1390 اين اثر که سومین گزارش موزه هنر متروپولیتن می باشد توسط "هادی بکائیان" به فارسی ترجمه شده است.

مترجم علاوه بر کار ترجمه این کتاب پانوشت ها و ارجاعاتی را برای فهم برخی اماکن یاد شده دراین اثراضافه نموده است .

وی سعی كرد در فرایند ترجمه با بهره گیری از منابع تخصصی و فرهنگ های لغت باستان شناسی ،معماری و هنر نزدیکترین برگردان را به اصل ا ثر انجام دهد و نقل به مضمون بپرهیزد.

در این اثر نویسنده ابتدا مقدمه ای کوتاه از تاریخ نیشابور را آورده است.پس از آن ضمن تشریح کلی کاوش ها کار کاوش را در سه محوطه تاریخی نیشابور:تپه مدرسه،تپه تاکستان،سبزپوشان،قنات تپه  به تفصیل مورد بررسی وتحلیل قرار داده است.تصاویر رنگی ،پلان های محوطه ها ،نقشه ها وصدها عکس سیاه وسفید برداشته شده در محل کمک شایانی به ارایه هرچه دقیق تر و مستند تر این اثر نموده است.

این اثر هم برای اهل فن و هم  عموم علاقه مندان به تاریخ شهرهای ایرانی وخصوصا کهن شهر و کلان شهر دنیای اسلام در قرون اولیه ومیانه اسلامی  یعنی نیشابور می تواند جذاب وقابل توجه باشد.

لازم به ذکر است این اثر برغم نام نیشابو برخود به دلیل مرکزیت سیاسی این شهر درعصر طاهری و سلجوقی و نیز مرکزیت طولانی مدت آن در خراسان بزرگ در بسیاری ادوار تاریخی فقط یک اثر محلی نیست و به جهت نقش نمادگونه این شهر در دنیای اسلام، این اثر می تواند در گستره ای فراتر از یک اثر محلی قابل توجه قرار گیرد.

 
شنبه نهم اردیبهشت 1391
ابرسایت نیشابور-رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی نیشابور گفت: سال گذشته تعداد مراجعان به کتابخانه‌های عمومی نیشابور از مرز 600 هزار نفر گذشت.
 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی اداره ارشاد نیشابور، محمد زمانی اظهار داشت: نیشابور با دارا بودن 10 باب کتابخانه عمومی که هشت باب آن نهادی و دو باب آن مشارکتی است، سال گذشته پاسخگوی 680 هزار و 90 نفر مراجعه کننده بود.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی نیشابور زمانی افزود: همچنین در این مدت 5 هزار و 500 نفر عضو جدید به کتابخانه‌ها افزوده شد و تاکنون 240 هزار و 842 جلد کتاب از این مراکز به امانت گرفته شده است.

وی تاکید کرد: نیشابور به عنوان نخستین شهر خراسان رضوی دارای ظرفیت و امکانات خوبی است و در حال حاضر نیشابور مقام نخست بیشترین میزان مراجعه کننده برای دریافت کتاب را در سطح استان خراسان رضوی داراست.

زمانی تصریح کرد: همچنین در سال گذشته 325 نفر به عضویت شبکه کتاب‌خوان حرفه‌ای در آمدند و حدود یک هزار و 500 نفر در مسابقات کتابخوانی شرکت کردند.
دوشنبه بیست و هشتم فروردین 1391
ابرسایت نیشابور- آرامگاه شیخ ابوحامد فرید الدین محمد عطار نیشابوری با ادای احترام به وی و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد، گلباران شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از نیشابور، در این آئین باشکوه که ظهر امروز پنج‌شنبه، برگزار شد، عطارشناسان و جمعی از اهالی ادب و هنر و مسئولان استان و نیشابور، حضور داشتند.

پس از مراسم گلباران، استاد مهدی نوروز نماینده دانشگاهیان در شورای فرهنگ عمومی نیشابور به معرفی شخصیت بزرگ شیخ عطار پرداخت.

اجرای موسیقی مقامی توسط گروه موسیقی مقامی به سرپرستی استاد محمد دهنوی، بخش دیگر مراسم امروز بود.

در این مراسم، علاوه بر مسئولان شهرستان‌ نیشابور و عطارشناسان بزرگ کشور، گروهی از مسئولان و دانشگاهیان شهرستان خوی استان آذربایجان غربی که با نیشابور قرارداد خواهرخواندگی دارد، نیز حضور داشتند.
پنجشنبه بیست و چهارم فروردین 1391
ابرسایت نیشابور-وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره مردم نیشابور گفت: این است اصل باورم، با مردمی چونان شما، دنیا مسخر می‌شود، با آتش عشق شما، وز عود فرهنگ شما، دنیا معطر می‌شود.
 

به گزارش خبرگزاری فارس از نیشابور، سید محمد حسینی در پیامی شعر گونه در همایش گرامی‌داشت روز ملی شیخ فرید‌الدین عطار نیشابوری که صبح امروز در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور برگزار شد، آورده است: فرهنگ عطاریتان باید بماند در جهان.

وی اظهار کرد: نازک خیالی‌های ما هرچند رنگی از فسون، ز افسانه بر تاریخ زد، اما به نقلی این چنین از فتنه‌های روزگار، تابوت ظالم پیشه را، با بغض و خشم و کینه‌اش، چندین هزاران میخ زد.

حسینی با بیان اینکه درسی که دیگر تا ابد از یاد کی بیرون رود، درسی که قطعا عبرت خصمان ایران می‌شود، تصریح کرد: عطار یعنی آن فرید، آن شیخ پاک موسپید، چون مردمان خویش را، در چنگ آن نامردمان، آری! مغول، آن قوم بی‌فرهنگ دون، بی یار و بی یاور بدید.

وی توضیح داد: شاهان بی اصل و نسب، چون جنگ شد از دیده‌ها، ناگاه گشتند ناپدید، شیخ حسینی خصلتی کز منطق‌الطیرش عیان، می‌گردد عشقش بر حسین، هرچند قدری در نهان، از سرزمین پاک خود، از ملک نیشابور و از، آن مردم ناب و اصیل، حتی برای یک قدم، حاضر نشد دوری کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد  اسلامی در این پیام افزوده است: آن پیران فرسوده جان، وارسته از حب جهان، در کف گرفته جان خود، پابند بر پیمان خود، با مردمان شهر دل، یعنی ابرشهر زمان، با امتی از جنس نور از جنس ایمان و امان، تنهایی این شهر را، غربت سرای دهر را بر می‌نتابد شیخ ما، تا سر نشد از تن جدا، نیشی که نیشابور خورد، هم از خودی بود و هم از بیگانه بود آن نیش‌ها.

حسینی ادامه داده است: دانه یعنی مظهر جباری و جهل و جمود، جز جنگ فرهنگی نداشت، باید بنالم از خودی، کو ملک را تنها گذاشت، اما بنازم شیخ را، آن مظهر عشق و وفا، در موج خیز حادثه آن ناخدا، آن باخدا.

وی درباره شیخ عطار اظهار کرد: چون دیگران حاضر نشد بگریزد از تیغ عدو، بگریزد از تیغ جفا، تا شهر نیشابور را سازد به دنیا شهره در عشق و شهادت پروری در غیرت مردآوری، با ظالمان دشمن سری، مظلوم را پس یاوری.
پنجشنبه بیست و چهارم فروردین 1391
ابرسایت نیشابور-رييس اداره مسکن و شهرسازي شهرستان نيشابور از افتتاح 979 واحد مسکوني مهر در اين شهرستان در روز شنبه 19 فروردين به صورت ويديو کنفرانس توسط رييس جمهور خبر داد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)- منطقه خراسان، محمد دهباشيان، یکشنبه20 فروردين در جمع خبرنگاران، افزود: اين واحدها همزمان با 17 هزار و 500 واحد ديگر در سطح خراسان رضوي بهره‌برداري رسمي شدند.

وي اظهار كرد: واحدهاي مسکوني مذکور به صورت 99 ساله، اجاره‌داري 5 ساله و خودمالکي هستند که در اختيار مردم فاقد مسکن قرار گرفتند.
دوشنبه بیست و یکم فروردین 1391
ابرسايت نيشابور-دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، نویسنده، شاعر و استاد دانشگاه، به تازگی کتاب جدید خود را با عنوان «با چراغ و آینه در جست‌وجوی ریشه‌های تحول شعر معاصر ایران» منتشر کرد. 

به گزارش آفتاب این کتاب که توسط انتشارات سخن به چاپ رسیده، در بیش از ۷۰۰ صفحه و قطع وزیری تنظیم شده است. موضوع این کتاب بررسی تاثیر ترجمه ادبیات جهان در شعر معاصر فارسی است و به مطالعه عوامل موثر سیاسی اجتماعی انقلاب مشروطه و اثر آن بر شعر فارسی و ترجمه می‌پردازد.

این کتاب به ایرج افشار، پژوهشگر، ایران شناس و کتاب‌شناس ایرانی (فرزند دکترمحمود افشار) که در ۱۸ اسفند سال ۸۹ چشم از جهان فروبست تقدیم شده است. 

محمدرضا شفیعی کدکنی، شاعر برجسته ایرانی که تخلص م.سرشک را برای خود برگزیده، در سال ۱۳۱۸ در کدکن خراسان متولد شده است. شفیعی کدکنی هرگز به دبستان و دبیرستان نرفت و از آغاز کودکی نزد پدر خود (که یک روحانی فرزانه بود) و مرحوم ادیب نیشابوری دوم به فراگیری زبان و ادبیات عرب پرداخت. او در هفت سالگی تمام الفیه ابن مالک را از حفظ بود و فقه، کلام و اصول را در نزد آیت الله شیخ هاشم قزوینی فرا گرفت. وی تجربه تدریس در دانشگاه تهران را از سال ۱۳۴۸ به درخواست این دانشگاه آغاز کرده است.

به گزارش ایسنا، دکتر شفیعی کدکنی، سرودن شعر را از جوانی به شیوه‌ی کلاسیک آغاز کرد. پس از چندی به سوی سبک نو مشهور به نیما یوشیج روی آورد. یکی از آثار معروف وی «در کوچه باغ های نیشابور» نام دارد. 

کتاب های دیگر او مثل موسیقی شعر، صور خیال، ادوار شعر فارسی، زمینه‌های اجتماعی شعر فارسی از جامی تا روزگار ما، امروزه از کتاب های کلاسیک نقد ادبی محسوب می شوند. 

همچنین تصحیحات او نمونه‌ی اعلای تصحیح انتقادی متن است. اسرار التوحید، مصیبت نامه، الاهی نامه، منطق الطیر، اسرار نامه، مقامات و حالات ابوسعید، نوشته بر دریا (مقامات ابوالحسن خرقانی) بهترین نمونه‌های تصحیح انتقادی متن در ادبیات فارسی هستند.


جمعه هجدهم فروردین 1391
ابرسایت نیشابور-چهار عنوان از تازه‌ترین آثار نویسندگان نیشابوری در چند ماه گذشته به چاپ رسید.

خبرگزاری فارس: 4 عنوان از تازه‌ترین آثار نویسندگان نیشابوری منتشر شد

سید باقر میر علمدار در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نیشابور اظهار داشت: هادی بکائیان پژوهش‌گر تاریخ نیشابور نیز یکی از گزارش‌های سه‌گانه موزه مترو پولیتن درباره نیشابور ترجمه و به بازار نشر فرستاد.

مسئول روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور افزود: حدود هفت دهه پیش هیئت ایرانی موزه متروپولیتن برای انجام کاوش‌های باستان‌شناسی در مناطق تاریخی و کهن نیشابور عازم این شهر شد که این کاوش‌ها در حوزه‌های مختلفی چون بناها، تزئینات معماری، آثار شیشه‌ای، فلزی و سفالینه‌های گوناگون، نتایج ارزشمندی را در پی داشت.

وی افزود: در پایان سه گزارش از نتایج این کاوش‌ها منتشر کرد که این گزارش‌ها با گذشت سالیان سال هیچگاه به زبان فارسی ترجمه نشدند تا اینکه به تازگی سومین گزارش از این مجموعه با عنوان "نیشابور، برخی ساختمان‌های اوایل اسلام و تزئینات آنها" به فارسی ترجمه و در قالب کتابی نفیس به کتاب‌فروشی‌ها ارائه شد.

میر علمدار با بیان اینکه این گزارش را "چارلز ویلکینسون" فراهم آورده و هادی بکائیان به فارسی ترجمه کرده است، اظهار داشت: تصاویر زیبای آثار کشف شده در این کاوش که می‌تواند مورد استفاده پژوهشگران، دانشجویان و نیز علاقه‌مندان حوزه باستان‌شناسی، هنر و معماری قرار گیرد.

مسئول روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور، گفت: این کتاب در قطع رحلی با جلد گالینگور و صفحات رنگی گلاسه با قیمت 35 هزار تومان منتشر شده است.

میرعلمدار افزود: هادی بکائیان پژوهشی درباره نیشابور عصر ترکان را نیز آماده چاپ دارد.

وی با اشاره به انتشار کتاب "ناشناخته‌ترین انقلاب دوران معاصر" افزود: این اثر تازه‌ترین کتابی است که به قلم علی‌اکبر سبزیان از کانون اسلامی جوانان شهر خورشید به زیور طبع آراسته شده است.

وی اظهار داشت: نویسنده در این کتاب، در چهار فصل به ارزیابی مهم‌ترین رویدادهای حین و بعد از انقلاب اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری پرداخته است.

وی خاطرنشان کرد: این کتاب را نشر صادق آل‌احمد در تیتراژ 5 هزار نسخه در قطع پالتویی در 149 صفحه در زمستان سال جاری به پیشخوان کتاب‌فروشی‌ها فرستاد.

مسئول روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور، ادامه داد: "پوشش در عصر فناوری" نیز اثر دیگری از یکی از خامه‌بدستان نیشابوری است که توسط محمدرضا قائمی در هفت فصل وارد بازار نشر شده است.

میرعلمدار خاطرنشان کرد: این کتاب به بررسی وضعیت حجاب در جوامع جدید و نگاه درون دینی سنت اسلامی به این مقوله دارد که در 160 صفحه رقعی توسط نشر پیام کلیدر در نوبت دوم چاپ قرار گرفته است.

وی "طوفان قبل از ازدواج" را اثر دیگری از همین نویسنده عنوان کرد و افزود: این کتاب نیز در نوبت چاپ دوم قرار می‌گیرد و نویسنده در این کتاب نیز در هفت فصل به بررسی بلوغ و دغدغه‌های نوجوانان پسر در این ایام می‌پردازد.

وی گفت: نشر پیام کلیدر این کتاب را نیز در قطع رقعی در 144 صفحه به دست چاپ سپرده است.
سه شنبه هشتم فروردین 1391
ابرسایت نیشابور- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور گفت: با حضور هنرمندان بومی این شهرستان، جنگ بزرگ فرهنگی هنری شکوه بینالود برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری فارس از نیشابور، محمد اسماعیل اعتمادی امروز در حاشیه برگزاری این جشن در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این جنگ به همت اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان توسط هنرمندان بومی در محل آرامگاه عطار برگزار شد.

وی افزود: در این مراسم به یاد ماندنی هنرمندان بومی و محلی نیشابور به هنرنمایی پرداخته و با اجرای موسیقی‌های سنتی و محلی، نمایشنامه و تئاتر رو حوضی، اجرای بابا یادگار و عمو نوروز شادی مضاعفی را برای گردشگران اقصی نقاط کشور که به نیشابور و آرامگاه عطار آمده بودند، به وجود آوردند.

دبیر ستاد دائمی تسهیلات سفرهای شهرستان نیشابور تاکید کرد: از دیگر برنامه‌های جنبی این مراسم می‌توان به اجرای مسابقات و سرگرمی با اهدای جوایز نفیس، عطار خوانی، شعرخوانی با لهجه محلی و بازگویی تاریخ نیشابور اشاره کرد.
سه شنبه هشتم فروردین 1391

ابرسایت نیشابور-مدير پايگاه منطقه‌ي تاريخي ـ فرهنگي نيشابور از برگزاري نمايشگاه «تحولات باستان‌شناسي منطقه‌ي تاريخي ـ فرهنگي نيشابور» در نوروز در سايت شادياخ نيشابور خبر داد.

ابرسايت نيشابور

ابوالفضل مكرمي‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بيان كرد: تحولات باستان‌شناسي منطقه‌ي تاريخي ـ فرهنگي نيشابور از سال 1313 كه هيأت‌هاي باستان‌شناسي ايراني و خارجي در اين منطقه كار خود را آغاز كردند تا هفتمين فصل كاوش كه امسال در اين منطقه انجام شد، در اين نمايشگاه در قالب پوستر و تصاوير كاوش‌ها و اشياي به‌دست آمده از آن‌ها در كنار سايت باستان‌شناسي شادياخ معرفي مي‌شود.

او ادامه داد:‌ در كنار برگزاري اين نمايشگاه‌، كتابچه‌ي تحولات باستان‌شناسي اين منطقه به‌شكل كامل در صورت انتشار، در اختيار گردشگران قرار مي‌گيرد.

مكرمي‌فر همچنين گفت: در صورت تخصيص اعتبار، دروازه‌هاي كهن‌دژ در منطقه‌ي كهن‌دژ نيشابور براي نخستين‌بار مرمت مي‌شوند. براي انجام اين عمليات مرمتي پيشنهاد اختصاص اعتبار به اداره كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان داده شده، ولي هنوز با آن موافقت نشده است.


برچسب‌ها: كهن دژ نيشابور


چهارشنبه هفدهم اسفند 1390
ابرسایت نیشابور- سرپرست ارشاد اسلامی نیشابور گفت: 3 هزار جلد کتاب میان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور توزیع شد.

خبرگزاری فارس: توزیع 3 هزار کتاب در مساجد نیشابور

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور، سیداحمد قلندری اظهار کرد: با هدف توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در سطح جامعه و تقویت بیش از پیش کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و ارائه کتاب‌های تازه منتشره در حوزه نشر که توسط ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خریداری می‌شود، در شهرستان نیشابور توزیع شد.

سرپرست ارشاد اسلامی نیشابور گفت: این 3 هزار جلد کتاب با موضوعات کلیات، فلسفه، روان‌شناسی، دین، علوم ‌اجتماعی، علوم خالص، علوم عملی، هنر و سرگرمی، ادبیات، تاریخ و جغرافیا و کمک درسی توزیع شد تا بخشی از نیاز کانون‌های فرهنگی هنری مساجد برآورده شود.

وی ادامه داد: ما امیدواریم با ارائه سهمیه بیشتر بتوانیم در سال آینده به همه متقاضیان کتاب و نرم‌افزار رایانه‌ای ارائه کنیم.

قلندری اظهار داشت: نیشابور با داشتن تعداد 102 کانون فرهنگی هنری مساجد پس از مشهد بیشترین کانون فرهنگی هنری مساجد را در خراسان‌رضوی دارد که بیش از 10 هزار عضو فعال در این مراکز وجود دارند.

وی تصریح کرد: ما از همه جوانان و علاقه‌مندان دعوت می‌کنیم به مساجد مراجعه و در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد وابسته به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور ثبت‌نام کنند تا بتوانند از امکانات مختلف مذهبی، فرهنگی و آموزشی این مراکز بهره گیرند.
سه شنبه شانزدهم اسفند 1390
 ابرسایت نیشابور-مسئول امور سینمایی و سمعی، بصری ارشاد اسلامی نیشابور گفت: طی سه ماهه پاییز سال جاری بیش از 13هزار نیشابوری به تنها سینمای این شهر رفتند و فیلم تماشا کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد علی عابدی اظهارکرد: شهر نیشابور دارای یک باب سینما به نام "شهر فیروزه" است که بر اساس درجه بندی سینماهای کشور توسط وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی درجه یک مشخص شده و در بین شهرستان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی از وضعیت و کیفیت خوبی برخوردار است.

وی افزود: تاکنون سعی شده است فیلمهایی که در تهران و مشهد به اکران  در آمده نیز در اسرع وقت و بطور همزمان در نیشابور به نمایش گذاشته شود.

این مسئول اظهار داشت : در این مدت 11 فیلم ایرانی از قبیل سیزده 59، پایان نامه، ورود زنده ها ممنوع، زنان ونوسی مردان مریخی، آژانس ازدواج، شیش و بش، شبانه روز، اینجا بدون من، ندارها، آقا یوسف و یک حبه قند در سینما شهر فیروزه نیشابور به اکران در آمده است که اقبال عمومی نیشابوریان هنر دوست را به همراه داشته است.

عابدی تصریح کرد: امیدواریم با اقبال خوبی که شهروندان هنردوست نیشابوری از خود نشان می دهند شاهد رونق بهتر تنها سینمای این شهر فرهنگی باشیم.


برچسب‌ها: سینما نیشابور, سینما شهر فیروزه, محمد علی عابدی


سه شنبه سیزدهم دی 1390
ابرسایت نیشابور- نمایشگاه خوشنویسی قلم صنع برگزیده آثار هنرمند خوشنویس استاد حسین صالحی در نگارخانه کمال‌الملک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور برپا شد.

خبرگزاری فارس: نمایشگاه خوشنویسی "قلم صنع" در نیشابور گشایش یافت

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور حمیدرضا آتشی مسئول مجتمع‌های هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور اظهار داشت: نیشابور مهد تمدن و فرهنگ و هنر است که در طول تاریخ مردان بزرگی را از این دیار تقدیم جامعه بشری کرده است که آثار و تفکر ایشان سبب مانایی و جاودانگی شده و هنوز هم خلف صالح ایشان هستند که در رشته‌های مختلف هنری و فرهنگی سبب افتخار ایران و ایرانیان هستند و در این رهگذر همزمان با ولادت با سعادت حضرت امام موسی کاظم(ع)نمایشگاه خوشنویسی قلم صنع بر پا شد.
وی افزود: در نمایشگاه خوشنویسی قلم صنع 30 اثر برگزیده استاد حسین صالحی به صورت نستعلیق در ابعاد 70*50  در معرض دید عموم قرار گرفته است.
آتشی افزود: در این نمایشگاه آثار خوشنویسی نستعلیق برگرفته از احادیث و روایات ائمه اطهار و اشعار بزرگان ادب پارسی همچون خیام، عطار، حافظ، سعدی، مولوی و نظامی به رشته تحریر در آمده است که تذهیب این آثار را هنرمندان تذهیب کار فاطمه منتظری، رویا شهرکی، شکیلا عالمی، عباس همراه و گروه دل‌شدگان انجام داده‌اند.
وی تصریح کرد: نمایشگاه خوشنویسی قلم صنع از 10 تا 15 دی‌ماه 90 هر روز 9 تا 12 و 17 تا 20 در نگارخانه کمال‌الملک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور در معرض دید عموم علاقمندان قرار دارد. 
یکشنبه یازدهم دی 1390
ابرسايت نيشابور- همزمان با دهه آخر ماه محرم نمایشگاه و فروشگاه کتاب در محل فرهنگسرای سیمرغ نیشابور بر پا شد.

خبرگزاری فارس: نمایشگاه و فروشگاه کتاب در نیشابور بر پا شد

به گزارش خبرگزاری فارس از نیشابور، به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور،  سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور اظهار داشت: در آموزه‌های اسلامی و دینی ما بر اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی بسیار تاکید شده و در کشور ما تمامی مسئولان عالی‌رتبه نظام و اهالی فکر و اندیشه خود اهل قلم و مولف بوده و در راستای این فرهنگ مانای بشری که کتاب است فعالیت چشمگیری داشته‌اند.
سید احمد قلندری افزود: در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و آشنایی هر چه بیشتر مردم فرهنگ دوست نیشابور با آخرین کتاب‌های منتشره کشور و عرضه این کتاب‌ها در سبد خانواده‌های نیشابوری، موسسه فرهنگی و هنری سپهر مهر بینالود با همکاری اداره  فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور با شعار " کتاب، فرهنگ و توسعه" اقدام به برگزاری نمایشگاه و فروشگاه کتاب کرده است.
وی افزود: در این نمایشگاه و فروشگاه کتاب که با اهتمام انتشارات پل تهران و موسسه فرهنگی و هنری سپهر مهر بینالود و شهرداری نیشابور برپا شده بیش از 5هزار عنوان کتاب در زمینه‌های کلیات، روانشناسی، دین، علوم‌اجتماعی، علوم‌خاص، علوم عملی، هنر و سرگرمی، ادبیات، تاریخ و جغرافیا و کودکان در محل فرهنگسرای سیمرغ نیشابور در معرض دید عموم علاقه‌مندان قرار گرفته است.
قلندری اظهار داشت: این نمایشگاه با تخفیف بین 10 تا 30 درصد کتاب‌های خود را به متقاضیان عرضه می‌شود و عموم علاقه‌مندان می‌توانند از 28 آذر تا 18 دی امسال از ساعت 9 تا 13 و 16 تا 21 با مراجعه به فرهنگسرای سیمرغ  نیشابور کتاب مورد علاقه خود را تهیه کنند.
وی تصریح کرد: شهرستان نیشابور استعداد یک نمایشگاه و فروشگاه دائمی کتاب را دارا است و اگر مسئولین اعتبار و مکانی خاص را به این مهم اختصاص دهند نیشابور با ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل فرهنگی که دارا است می‌تواند پس از مراکز استان‌های کشور بیشترین نمایشگاه کتاب را برگزار کند.
سه شنبه بیست و نهم آذر 1390
ابرسایت نیشابور- فرماندار نیشابور گفت: این شهرستان یک پایگاه بزرگ فرهنگی، هنری و علمی در سطح کشور است و مسئولان استانی و کشوری، وضعیت فرهنگی و هنری آن را خیلی خوب ارزیابی می‌کنند.

خبرگزاری فارس: نیشابور یک پایگاه بزرگ فرهنگی در کشور است

به گزارش فارس از نیشابور، به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور سیدجلال هاشمی در بازدید از دبیرخانه ستاد اجرایی بزرگداشت استاد کمال‌الملک و هشتمین دوسالانه نقاشی ملی اظهار داشت: ابرشهر تاریخی نیشابور منشأ و سرچشمه نخبگان درجه اول کشور در اعصار مختلف و حاضر بوده و هست.
معاون استاندار و فرماندار نیشابور افزود: شخصیت‌هایی چون خیام، عطار، فضل، کمال‌الملک و صدها بزرگ دیگر، تاریخ گران‌‌سنگ این سرزمین هستند و این شخصیت‌ها هویت فرهنگی کشور را تشکیل می‌دهند.
هاشمی با بیان اینکه شاخص‌های فرهنگی، سنت‌ها و فرهنگ‌ها مجموعه فرهنگ یک ملت را می‌سازند، افزود: ما افتخار می‌کنیم در تاریخ‌مان بزرگانی چون کمال‌الملک، خیام، عطار و دیگران بودند که چراغ راه ما هستند و می‌توانند برای نسل حاضر الگویی شایسته باشند.
معاون استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: برگزاری هشتمین دوسالانه ملی نقاشی ایران با عنوان بزرگداشت استاد کمال‌الملک (محمد غفاری) به میزبانی نیشابور از ظرفیت هنری این شهر حکایت دارد که با ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل فرهنگی و هنری که دارا است از برخی استان‌های کشور توانمندی بالاتری دارد.
فرماندار نیشابور یادآور شد: تمامی هنرمندان، فرهیختگان و علاقه‌مندان در بزرگ‌داشت استاد کمال‌الملک (محمد غفاری) و برنامه‌های این هشتمین دوسالانه اعم از جلسات و کارگاه‌های آموزشی شرکت کنند و در محضر اساتید برجسته داخلی و خارجی از جمله استاد ایشتوان اروش از کشور مجارستان و یوری دولان از کشور اسلواکی بهره لازم را ببرند.
هاشمی اضافه کرد: مجموعه مدیریتی شهرستان آمادگی دارد تا میزبان بزرگداشت استاد کمال‌الملک (محمد غفاری) و دوسالانه ملی نقاشی ایران باشد و مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‌ریزی لازم را در این‌باره انجام دهند.
دوشنبه بیست و هشتم آذر 1390
 ابرسایت نیشابور-سرپرست فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور از برگزاری هشتمین دو سالانه نقاشی ملی ایران با رویکرد بزرگداشت استاد کمال الملک در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد قلندری اظهار داشت: این دوسالانه همزمان با سوم دی جاری با حضور 50 نفر از هنرمندان مطرح ایرانی وخارجی که سه نفر ایشان نیشابوری هستند  در فرهنگسرای سیمرغ برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به انتخاب اعضای شورای سیاستگذاری هشتمین دو سالانه نقاشی اظهارکرد: در حال حاضر استاد احمد وکیلی به عنوان دبیر هشتمین دو سالانه نقاشی و استادحبیب اله علیان به عنوان مدیر اجرایی ورک شاپ این دو سالانه مشخص شده اند.

قلندری افزود: بخش اصلی هشتمین دو سالانه نقاشی ملی ایران با سخنرانی استاد محمد خزایی در خصوص بزرگداشت استاد کمال الملک "محمد غفاری" و بخش‌هایی همچون نمایشگاه‌های جنبی و کارگاه‌های تخصصی درمحل، تالار ادیب و کاروانسرای عباسی این شهر برگزار خواهد شد.

وی درباره یادواره کمال الملک که پیش از این باعنوان هشتمین دوسالانه نقاشی پیشنهاد شده بود، توضیح داد: موضوع هشتمین دوسالانه ملی نقاشی ایران با عنوان بزرگداشت استاد کمال الملک به میزبانی نیشابور برگزار خواهد شد.

سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور یادآورشد: تمامی هنرمندان، اساتید، دانشجویان، دانش آموزان، هنر جویان و علاقه مندان می توانند در بزرگداشت استاد کمال الملک و برنامه های این دوسالانه اعم از جلسات و کارگاه های آموزشی شرکت کنند.

وی تصریح کرد: هشتمین دو سالانه نقاشی ملی ایران و بزرگداشت استاد کمال الملک با اهتمام مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، اداره کل ارشاد اسلامی  و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خراسان رضوی و نهاد های اجرایی و فرهنگی نیشابور برگزار می شود.
شنبه بیست و ششم آذر 1390
ابرسایت نیشابور- سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور گفت: دومین جشنواره تولیدات رسانه‌ای عفاف و حجاب(نور) با برتری شاعر نیشابوری به کار خود پایان داد.

خبرگزاری فارس: شاعر نیشابوری در جشنواره تولیدات رسانه‌ای حجاب برتر شد

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور، سید احمد قلندری اظهار داشت: دومین دوره از جشنواره تولیدات رسانه‌ای عفاف و حجاب با هدف جلب مشارکت گسترده صاحب‌نظران، هنرمندان، برنامه‌سازان متعهد و علاقه‌مندان به آرامش، امنیت و سلامت جامعه و خانواده اسلامی در پنج بخش شعر و داستان، فیلم، عکس، گزارش رسانه‌ای، رسانه‌های دیجیتال و بخش ویژه دانشجویی برگزار شد و در مدت شش ماهه فراخوان، 6‌هزار اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که از این تعداد 400 اثر در بخش فیلم، 500 اثر در بخش دانشجویی، 395 اثر در بخش شعر و داستان، 3770 اثر در بخش عکس، 140 اثر در بخش گزارش رسانه‌ای و 912 اثر در بخش رسانه‌های دیجیتال بود.
سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور افزود: در بخش شعر، شاعر پیشکسوت نیشابوری خدابخش صفادل با شعر  "اینه یک پاره ماه "به عنوان نفر برگزیده دومین جشنواره تولیدات رسانه‌ای عفاف و حجاب(نور) که در سالن همایش‌های صداوسیما کشور در تهران برگزار شد انتخاب شد که با صدای یکی از خوانندگان کشور اجرا شد.
قلندری عنوان داشت: برنامه‌های قرائت بیانیه پایانی داوران، شعرخوانی توسط فرزند شهید، اجرای موسیقی و مولودی‌خوانی و نمایش کلیپ از از دیگر برنامه‌های اختتامیه این جشنواره بود.
وی یادآور شد: در دومین جشنواره تولیدات رسانه‌ای عفاف و حجاب حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام موسوی‌مقدم قائم‌مقام رئیس رسانه ملی و رئیس شورای سیاست‌گذاری دومین جشنواره بین‌المللی تولیدات رسانه‌ای عفاف و حجاب، در سخنانی بر ضرورت توجه به تولیدات رسانه‌ای عفاف و حجاب تاکید کردند که در این مراسم از برگزیدگان این جشنواره با اهدای تندیس و جایزه نقدی تقدیر شد.
قلندری تصریح کرد: همچنین در حاشیه این مراسم با حضور وزیر و معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین قائم‌مقام و معاون رئیس رسانه ملی نمایشگاه آثار برگزیده بخش عکس دومین جشنواره تولیدات رسانه‌ای عفاف و حجاب افتتاح شد.
شنبه دوازدهم آذر 1390
ابرسايت نيشابور-مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی گفت: قصه‌گوی نیشابوری به جشنواره‌ی بین‌المللی قصه‌گویی که بهمن 90با حضور قصه‌گویان برتر جهان در ارومیه برگزار می‌شود راه یافت. به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور، راضیه بابا‌خانی اظهار داشت: مربیان باید نگاه‌شان را معطوف به قصه‌گویی کربلا و امام حسین علیه‌السلام کنند و با مطالعه دقیق زندگی حضرت اباعبدالله‌حسین‌علیه‌السلام، کودکان و نوجوانان را به تبعیت از قصه امام حسین(ع) و یاران‌شان و عظمت کربلا، هدایت کنند چرا که قصه کربلا و عاشورا هرگز از مد نمی‌افتد؛ دل‌زدگی ایجاد نمی‌کند و برعکس مایه زلال شدن دل می‌شود و همه را به خود جذب می‌کند. مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی با اشاره به تقارن با سوگواری حضرت سیدالشهدا و ماه محرم اظهار داشت: امروز وقت این است که معارف نابی در مراکز کانون آموزش و جهت‌دهی شود و کودکان باید متوجه این باشند که وقتی وارد کانون شدند معارف بیشتری جذب می‌کنند. باباخانی خاطرنشان کرد: قصه‌گوی نیشابوری و مربی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیشابور زهره اکبرآبادی با داستان یک تشنه و ده دشنه که به رشادت و شهادت حضرت علی‌اکبر(ع) در روز عاشورا می‌پردازد توانست در بین قصه‌گویان مطرح سایر استان‌ها به رقابت پرداخته و به جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی راه یافت. وی یادآورشد: جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی بهمن‌ماه امسال با حضور قصه‌گویان برتر جهان در ارومیه برگزار می‌شود.


چهارشنبه نهم آذر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
ابرسایت نیشابور- رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور گفت: شاعران فرهیخته این شهرستان در دو جشنواره نیشابور کشوری شعر یادمان ولایت استان کرمان و قربان تا غدیر خراسان جنوبی مقام‌های برتر را از آن خود کردند.

خبرگزاری فارس: شاعران نیشابوری برترین‌های جشنواره‌های شعر کشور شدند

به گزارش خبرگزاری فارس از نیشابور به نقل از روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور محمود عباس‌نژاد اظهار داشت: در نخستین جشنواره شعر یادمان ولایت استان کرمان که در تالار عماد کرمانی برگزار شد، شاعران جوان و پیشکسوت نیشابوری مریم عمارلو در بخش شعر ولایی به مقام اول کشور دست یافت و استاد خدابخش صفادل مقام دوم بخش آیینی و در بخش شعر بیداری اسلامی معصومه سادات شاکری مقام دوم را به خود اختصاص دادند.
وی افزود: همچنین در هفتمین جشنواره قربان تا غدیر خراسان جنوبی که در مجتمع فرهنگی هنری بیرجند برگزار شد در بین شاعران مطرح کشور معصومه سادات شاکری به مقام برتر جشنواره دست یافت.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور خاطرنشان کرد: در این همایش ملی که اهالی فرهنگ و ادب و مسئولان اجرایی کشور از جمله حمید شاه‌آبادی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند، لوح تقدیر، تندیس و هدایای نقدی به نفرات برتر اهدا شد.
عباس‌نژاد بیان داشت: در سال جاری شاعران فرهیخته و ولایت‌مدار نیشابوری با شرکت در جشنواره‌های مختلف استانی و کشوری مقام‌های برتر را در بین شاعران مطرح کشور از آن خود کرده‌اند که این سبب عزت و سربلندی مردم ادب‌پرور نیشابور است که فرزندان خلف بزرگان شعر و ادب پارسی خیام، عطار، نظیری و ... امروزه نیز نام این فرزانگان را زنده نگه داشته‌اند.
پنجشنبه سوم آذر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور

ابرسايت نيشابور-مدير پايگاه ميراث فرهنگي نيشابور گفت: سير تحولات باستان‌شناسي در منطقه‌ي تاريخي ـ فرهنگي نيشابور در قالب يك كتابچه منتشر مي‌شود.

ابوالفضل مكرمي‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به پايان رسيدن تدوين اين كتابچه، اظهار كرد: در اين كتاب، علاوه بر اطلاعات مربوط به كاوش‌هاي باستان‌شناسي هيأت‌هاي خارجي و ايراني و نتايج آن‌ها، محوطه‌ها و تپه‌هاي تاريخي و سايت‌هاي باستان‌شناسي روي نقشه‌هاي نيشابور كهن جانمايي و مشخص شده‌اند.

وي همچنين از جمله ويژگي‌هاي اين كتاب را آشنايي پژوهشگران و علاقه‌مندان با سير تحولات باستان‌شناسي در منطقه‌ي تاريخي ـ فرهنگي نيشابور از گذشته تا كنون دانست.

به گفته‌ي او، اين كتابچه در 24 صفحه به‌شكل تمام‌رنگي، پس از ويراستاري نهايي به چاپ مي‌رسد.
چهارشنبه دوم آذر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
ابرسايت نيشابور- رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی نیشابور گفت: نیشابور در حال حاضر مقام نخست بیشترین میزان مراجعه کنندگان و مقام سوم عضویت کتابخانه‌های عمومی را در سطح خراسان رضوی دارا است.

محمد زمانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: 135 هزار و 431 نسخه کتاب با 115 هزار و 250 عنوان در کتابخانه‌های شهرستان نیشابور موجود است.

وی اظهار داشت: طی هفت ماهه نخست سال جاری هزار و 450 نفر عضو جدید به کتابخانه‌ها افزوده شده که تاکنون 148 هزار و 500 جلد کتاب از این مراکز به امانت گرفته شده که این میزان نسبت به زمان مشابه سال قبل 15درصد رشد داشته است.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی نیشابور ادامه داد: همچنین طی این مدت تعداد مراجعان به کتابخانه‌های عمومی این شهرستان از مرز 480 هزار و 600 نفر گذشت.

زمانی با بیان اینکه نیشابور به عنوان نخستین شهر خراسان رضوی دارای ظرفیت و امکانات بالقوه و بالفعل فراوانی است، اضافه کرد: 10 باب کتابخانه عمومی نیشابور توانسته است حدود ده هزار و 600 نفر عضو فعال را در این مراکز فرهنگی جذب کند.
شنبه چهاردهم آبان 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور

ابرسایت نیشابور-فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: مردم ما به خوبي ثابت کرده‌اند که پاي اهداف مقدس انقلاب ايستاده‌اند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سرلشگر پاسدار محمدعلي جعفري روز پنجشنبه طي سخناني در دومين کنگره سرداران، اميران و 2300 شهيد شهرستان نيشابور و دومين سالگرد شهادت سرلشکر پاسدار نورعلي شوشتري و ايثارگران مجتمع فولاد نيشابور، تصريح كرد: بعد از انقلاب اسلامي در دوران جنگ تحميلي مردم درس استقامت و پايداري را از شهدا ياد گرفتند.

وي ادامه داد: در فتنه 88 تمام دشمنان داخلي و خارجي به نابودي انقلاب اسلامي دل‌ بسته بودند و اين دفاع جانانه مردم از ارزش‌ها باعث شد که خداي متعال نصرت‌هاي خود را براي اين انقلاب محقق کند.

فرمانده سپاه، فتنه 88 و مقاومت و پايداري مردم در آن درگيري‌هاي فکري و سياسي را داراي پيام‌ها و نتايج ارزشمندي دانست و افزود: حماسه 9 دي کمتر از دفاع مقدس نبود و مردم در اين حماسه خوب درخشيدند و پاي ولايت فقيه و انديشه‌هاي اسلامي ايستادگي کردند.

جعفري ادامه داد: ما اول انقلاب يک حادثه بزرگ و سرنوشت‌ساز به نام جنگ تحميلي داشتيم که هر چند خسارت‌هاي بالايي در آن متحمل شديم ولي اين دوران طلايي و درخشان به ‌غير از پيروزي‌هاي نظامي خود در آن دوران نتايج معنوي و مستمري در طول انقلاب اسلامي داشته است که امروزه به اثرات و برکات آن پي مي‌بريم.

وي با اشاره به سخنان امام خميني (ره) در مورد محکم شدن ريشه‌هاي انقلاب در جنگ تحميلي، افزود: در آن زمان خيال ما اين بود که کلام امام (ره) براي دل‌گرمي مردم است ولي اکنون به اشتباه خود پي برده‌ايم و سخن نافذ و آينده‌نگرانه امام خميني (ره) را مشاهده مي‌کنيم و درس مي‌گيريم.

فرمانده سپاه اظهار كرد: ملت ايران ثابت کرد فقط ادعاي دين داشتن، لقلقه زبانش نيست بلكه ياري کردن دين خدا و معنويت‌گرايي را اولويت خود مي‌داند و اين بزرگ‌ترين افتخار براي ملت ايران است.

جعفري خاطرنشان کرد: نيشابور شهر دلاورخيزي است که به دفاع از ولايت و اسلام در تاريخ معروف بوده و تقديم 2300 شهيد نيز گواه بزرگي بر اين موضوع است.

وي با بيان اينكه به لطف خدا هر روز در مسير تحقق اهداف انقلاب اسلامي قدم برمي‌داريم، تاکيد کرد: معنويت‌گرايي در جوانان رشد پيدا کرده و عشق نسل جوان امروز به معنويات، عميق‌تر از دوران اول انقلاب است.

فرمانده سپاه يادآور شد: راه الهي احتياج به جانبازي و شهادت دارد و خداوند اين راه را به تجارت مومنان تعبير مي‌کند.

جعفري گفت: انقلاب اسلامي دستاوردهاي عظيم و گسترده‌اي در جهان داشته است. ايرانيان به خود مي‌بالند كه پرچم‌دار انقلاب اسلامي و بيداري اسلامي در جهان هستند و از خدا مي‌خواهيم اين توفيق هدايت و پيمودن راه الهي را از مردم ايران سلب نکند.

وي تصريح کرد: هر فرد مومن انقلابي که دل در گروي اسلام و انقلاب اسلامي دارد، بايد اين مسير و فرهنگ و اهداف را به ديگران توصيه کند.

فرمانده سپاه با بيان اينکه دشمن تلاش مي‌کند کشور به موفقيت‌هاي اقتصادي و معيشتي دست پيدا نکند، افزود: کشور به موفقيت‌هاي خوبي در تامين معيشت مردم رسيده است.

جعفري اظهار کرد: زندگي چندروزه مي‌گذرد ولي خوشا به حال کساني که فلسفه خلقت آدمي را فهميده‌اند و در مسير درست که مسير الهي است، حرکت مي‌کنند.
جمعه ششم آبان 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
 ابرسایت نیشابور-رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور از رونمایی سرود ویژه نیشابور همزمان با دومین اجلاسیه بزرگداشت سرداران و 2300شهید این شهرستان خبر داد.

محمود عباس نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به رونمایی این اثر همزمان با سالروز شهادت امام جواد(ع) و دومین سالگرد سرلشکر پاسدار شهید نورعلی شوشتری اظهار داشت: شهرستان نیشابور نخستین شهر خراسان رضوی است که با اهتمام اهالی فرهنگ و هنر توانسته است سرود ویژه این شهر را بسازد.

وی افزود: این شعر در کمیته فنی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی مورد ارزیابی قرار گرفته و رتبه  الف و عالی را به خود اختصاص داده و به عنوان اثر برگزیده مقام اول را از آن خود کرده است.

عباس نژاد ادامه داد: این سرود ویژه توسط استاد خدابخش صفادل سروده شده و استاد احمد بیان آهنگ سازی آن را انجام داده است.

وی گفت: این سرود از یک مقدمه و سه قسمت تشکیل شده است که در ابتدای مقدمه صدای زنگهای بیم آور آمده که اشاره به تاریخ و سه تهاجم خانمان سوز و ویرانگری است که در طول تاریخ، ابرشهر نیشابور شاهد آن بوده است.

عباس نژاد اظهار داشت: صدای سازهای کوبه ای و شیون زنان نمایانگر این مصیبتها است ولی نیشابور سرافراز بارها از دامن بینالود با شور و شکوه روییده و درد و زخم های پیشینیان را نیز بر دوش کشیده است.

وی در خصوص قسمتهای مختلف این موسیقی عنوان داشت: مقام یا مد قسمت اول سرود نیشابور مینور است که اشاراتی به همایون نیز شده است و قسمت دوم در شور و قسمت سوم در مد ماژور نوشته شده است.

عباس نژاد بیان کرد: سرود ویژه نیشابور برای ارکستر سمفونیک، گروه کر و دو خواننده تنور نوشته و اجرا شده که خوانندگان آن را دامون نورالدین و استاد احمد بیان بر عهده دارند.

وی تصریح کرد: همچنین نماهنگ توسط استاد احمد بیان و وحید بیان برای نیشابور ساخته شده که در مجموعه توانیر نیشابور با حضور مسوولین عالی رتبه رو نمایی شد
جمعه ششم آبان 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
ابرسایت نیشابور-مراسم بزرگداشت حافظ شیرازی با حضور جمعی از حافظ دوستان،گروه های ادبیات و مسئولین در سالن تربیت نیشابور برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آموزش و پرورش نیشابور در این مراسم سپهری راد معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش نیشابور با تاکید بر اهمیت رشته ادبیات و علوم انسانی گفت : یکی از دغدغه های ما توجه بیش از حد به دروس پایه است

وی افزودند : ما باید به اصل توجه کنیم ، متاسفانه طبق بررسی امسال ما مدارس خاص تیزهوشان و نمونه اصلا رشته ادبیات و علوم انسانی نداریم و من گفته ام که این رشته حتی با 8 نفر متقاضی نیز پایه گذاری گردد

ایشان در ادامه گفتند : از حوزه معاونت آموزش و پرورش و هم از گروه های ادبیات علوم انسانی و گروه آموزش زبان فارسی ،امیدواریم که با مدیریت ایشان یک تحول جدیدی در این رشته بوجود آید و این رشته همچنان ارتقاء یابد

سپهری راد در ادامه بیانات خود گفت : باید بستر ها و زمینه ها آماده شود تا جانشین یا شخصیتی مثل خیام و حافظ و ... را در عرصه ادبیات معرفی کنیم و در این باره نمی توان به گذشته اکتفا نمود.

زرقانی نیز در این مراسم با تفسیر تازه ای از مفهوم عشق گفت :بدون تردید یکی از توده های معنایی و یکی از کلمات کلیدی در دیوان حافظ کلمه عشق است که بیش از400 بار این کلمه با متعلغاتش تکرار شده پس می توانیم بگوییم این توده معنایی در نظر حافظ اهمیت زیادی دارد وی اضافه کرد شادمان حافظ دو تفسیر برای این کلمه در دیوان حافظ بیان کرده اند یکی رابطه عاطفی شدید بین من و یک انسان دیگر و یکی رابطه عاطفی شدید بین من و متافیزیک اما به نظر بنده این دو تفسیر کافی و رسانیست

زرقانی با اذعان به این که جامعه تک ایدئولوژی به فردیت انسان ها  اهمیت نمی دهد افزود :در نظریه عرفان که موضوع بحث ماست ما به این عالم آمده ایم چون یک بذر و قرار است که تبدیل به یک درخت با میوه های کامل شویم و سپس به آن دنیا برگردیم

وی گفت : عرفان اسلامی فقط در حوزه متافیزیک فردیت را برسمیت می شناسد و بیشتر در حوزه ارتباط با متافیزیک این اصل را قبول می کند و کسانی مثل حافظ متوجه این قضیه شده اند و این مسأله را بسط داده اند ، به نظر من عشق در دیوان حافظ با مفهوم فردیت و خلاقیت پیوند ذاتی دارد و فردیت یعنی به فعلیت رساندن تمام ابعاد وجود

زرقانی تصریح کرد : یکی دیگر از مفاهیمی که در دیوان حافظ با عشق پیوند دارد مفهوم آزادی و رهایی است،آزادی از تمام علقه ها و قید و بندها که اجازه بالفعل شدن "من"را به  "من"  نمی دهد که به کمال برسم

وی ادامه داد :گاهی نظام ارزشی و هویت فرهنگی ،هنری و روانی و عاطفی در درون ما با ما آمیخته می گردد که ما فکر     می کنیم آن ها را قبول داریم

زرقانی گفت :در جامعه ای که بر ارزش های اجتماعی پیش ساخته استوار است نمی توان گفت که من می خواهم تنها زندگی کنم برای همین در دیوان حافظ مفهوم عشق خیلی وقت ها با معنایی همراه است اما حافظ بالاخره از این فضا ها رها شده و توانست به خودش دست پیدا کند و غزل هایی نیز هست که اثبات می کند
سه شنبه بیست و ششم مهر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
ابرسايت نيشابور-مسئول امور سینمایی و سمعی، بصری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نیشابور گفت: در سه ماهه تابستان امسال، بیش از 12هزار نیشابوری به تنها سینمای این شهر رفتند و فیلم تماشا کردند.

خبرگزاری فارس: 12 هزار نیشابوری به تنها سینمای شهرستان رفتند

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، محمدعلی عابدی اظهار داشت: شهر نیشابور دارای یک باب سینما به نام (شهر فیروزه) است که دارای درجه یک مطلوب است که بر اساس درجه‌بندی سینماهای کشور توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشخص شده است و در بین شهرستان‌های خراسان رضوی ـ شمالی و جنوبی از وضعیت و کیفیت خوبی برخوردار است و تاکنون سعی شده است فیلم‌هایی که در تهران و مشهد به اکران در آمده نیز در اسرع وقت و به طور همزمان در نیشابور به نمایش گذاشته شود.
وی گفت: طی سه ماهه تابستان سال 1390 تعداد 12هزار و 650 نیشابوری به تنها سینمای این شهر رفتند و فیلم تماشا کردند.
این مقام مسئول اظهار داشت: در این مدت 10 فیلم ایرانی از قبیل دختر شاه پریون، مرهم، فوتبالی‌ها، جرم، یکی از ما دو نفر، ورود آقایان ممنوع، در شب عروسی، قصه پریا، شرط اول و آلزایمر در سینماشهر فیروزه نیشابور به اکران در آمده است که اقبال عمومی نیشابوریان هنر دوست را به همراه داشته است.
عابدی تصریح کرد: امیدواریم با اقبال خوبی که شهروندان هنردوست نیشابوری از خود نشان می‌دهند شاهد رونق بهتر تنها سینمای این شهر فرهنگی باشیم.
سه شنبه نوزدهم مهر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
 ابرسایت نیشابور-حسینی نماینده نیشابور خبر از مهمترین کتاب تالیف شده در مورد عطار نیشابوری خبر داد.

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛حسینی،نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی به ایسنا اظهار کرد:رونمایی کتاب منطق الطیر که دکتر پورنامداریان و عابدی دو نویسنده کتاب هستند و سازمان سمت آن را حمایت کرده و قرار است جزء کتاب درسی دانشگاه‌های ایران قرار بگیرد،اواخر مهرماه و یا اوایل آبان انجام خواهد گرفت.

وی گفت:این رونمایی از این کتاب که هزارو پانصدمین عنوان کتب دانشگاهی است دردو مرحله در نیشابور و تهران انجام خواهد گرفت.
دوشنبه یازدهم مهر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور

سرويس: فرهنگ و ادب - ادبيات

همايش «مولانا در آينه‌ي شمس» با محوريت خواهرخواندگي شهرهاي نيشابور، خوي و قونيه برپا مي‌شود.

به گزارش خبرنگار بخش ادب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، همايش «مولانا در آينه‌ي شمس» با محوريت خواهرخواندگي شهرهاي نيشابور ـ محل آرامگاه عطار ـ، شهر خوي ـ محل آرامگاه شمس تبريزي ـ و قونيه ـ محل آرامگاه مولانا ـ 14 مهرماه در جوار آرامگاه شمس تبريزي در شهر خوي برگزار مي‌شود.

در اين همايش، علاوه بر سخنراني‌هاي علمي، كنسرت جلال ذوالفنون اجرا خواهد شد. همچنين عقد خواهر‌خواندگي شهرهاي نيشابور، قونيه و شمس براي گسترش همكاري‌هاي فرهنگي و علمي - آموزشي، بين دانشگاه‌ آزاد اسلامي خوي و دانشگاه‌هاي نيشابور و قونيه خوانده خواهد شد.

به گفته‌ي محمدباقر محسني، رييس دانشگاه آزاد اسلامي خوي و از اعضاي هيأت برگزاركننده‌ي همايش «مولانا در آينه‌ي شمس»، انتظار مي‌رود با برپايي اين همايش با محوريت خواهرخواندگي بين شهرهاي يادشده و از سويي امضاي تفاهم‌نامه‌هاي همكاري مشترك، زمينه‌هاي توجه بيش‌تر به مفاخر فرهنگ و تمدن ايران فراهم آيد.

او عنوان كرد: اهميت شاعران بزرگ ايراني مانند مولانا، شمس تبريزي و عطار نيشابوري در جهان بر كسي پوشيده نيست؛ بنابراين بايد دانشگاه‌ها بتوانند بر پايه‌ي اين منابع سرشار و غني، فرهنگ متعالي ايرانيان را به جهانيان معرفي كنند.

از سويي، سيدفتاح كبيري ـ رييس شوراي اسلامي شهر خوي و ديگر همكار برگزاركننده‌ي اين همايش، گفت: ضرورت توجه به شمس تبريزي، عطار نيشابوري، مولانا و ديگران بزرگان فرهنگ ايراني بيش‌تر از گذشته است و بايد با اهتمامي جدي، آموزه‌هاي عرفاني فرهنگ ايران تبيين و استفاده شود.
شنبه نهم مهر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
ابرسایت نيشابور-(به نقل از روزنامه كيهان):
به مناسبت هفته بزرگداشت دفاع مقدس و دهه كرامت نمايشگاه نقاشي «نگاهي نو» آثار هنرمند نيشابوري «حسين فخريان» در محل نگارخانه كمال الملك نيشابور برپا شد.
حميدرضا آتشي مسئول مجتمع هاي فرهنگي و هنري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: نمايشگاه نقاشي «نگاهي نو» آثار هنرمند نيشابوري «حسين فخريان» كه شامل 25 اثر رنگ روغن، آكرليك، آبرنگ بر روي فابريانا و ماكت، گواش، سياه قلم با موضوع مذهبي، مينياتور و آزاد در ابعاد 30*20 تا 100*100 سانتيمتر در معرض ديد عموم قرار دارد.
آتشي خاطرنشان كرد: اين اولين نمايشگاه انفرادي هنرمند نيشابوري «حسين فخريان» است كه با سبك هاي رئاليسم، اكسپرسيونيسم و سورئاليسم و زحمات طاقت فرساي چندين ماهه آثار خود را ارائه نموده است.
اين مقام مسئول به هدف از اين نمايشگاه اشاره كرد و گفت: اين نمايشگاه با هدف ترويج هنر نقاشي در بين جامعه هنري و ارايه برخي رويدادهاي تاريخي و مذهبي و تفكرات نقاش با نگاهي متفاوت و جديد به نمايش درآمده و در بعضي از آثار تلفيقي از چند تكنيك به چشم مي خورد.پنجشنبه هفتم مهر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
 نمایشگاه هفته دفاع مقدس نیشابور با عنوان "با نوای کاروان" در فرهنگسرای سیمرغ این شهر افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این نمایشگاه با 41 غرفه فعالیت‌های فرهنگی هنری تعدادی از نهادها و ادارات شهرستان در حوزه جنگ نرم به نمایش گذاشته است.

همچنین یگان‌های تیپ 21 زرهی امام رضا (ع)، آموزشگاه نظامی شهید هاشمی‌نژاد و ناحیه مقاومت بسیج نیشابور بخشی از ادوات نظامی خود را در معرض دید عموم قرار داده‌اند.

تانک T72شبدیز، نفربر BMP2، کاتیوشا 122 ثامن، توپ‌های ضدهوایی23 و 57 میلیمتری خودکششی و دیگر تسلیحات، زینت‌بخش غرفه‌های نظامی است.

غرفه‌های بسیج فرهنگیان، بسیج دانشجویی، بسیج دانش‌آموزی، بسیج جامعه پزشکی، بسیج هنرمندان، بسیج اصناف و بسیج محلات نیز در این نمایشگاه به ارائه عملکردهای این پایگاه ها پرداختند.

همچنین پایگاه‌های مقاومت بسیج مستقر در دانشکده علوم پزشکی، ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی و گردشگری، جهاد کشاورزی، تعاون روستایی، کمیته امداد امام خمینی مناطق 1و2، سازمان فنی و حرفه‌ای بخشی از عملکرد پایگاه‌ها و ادارات خود را در مقطع جنگ تحمیلی و دوران پس از جنگ به نمایش گذاشتند.
سه شنبه پنجم مهر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
  ابرسایت نیشابور-معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار نیشابور از حضور گروه هنرهای آیینی "با نوای کاروان" همزمان با هفته دفاع مقدس در این شهرستان خبر داد.

ابراهیم جدکاره در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: این گروه با همکاری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کشور و ستاد مرکزی هفته دفاع مقدس، فعالیت خود را با هدف تبیین رویکرد سفر تاریخی حضرت امام رضا (ع) و انتقال ارزش‌های دفاع مقدس از اواخر خرداد ماه گذشته از آبادان شروع کرده است.

وی اظهار داشت: این گروه به مرور ایام در مراکز و شهرستان‌های بزرگ استان‌های مختلف اجرای برنامه داشته است که پس از بجنورد به نیشابور به‌عنوان میقات‌الرضا(ع) می‌آید.

وی با بیان اینکه محل استقبال از این گروه در بقعه متبرکه بی‌بی‌شطیطه است، اضافه کرد: این گروه به‌مدت سه شب در هفته دفاع مقدس در فرهنگسرای سیمرغ و محیط پیرامون آن اجرای برنامه دارد.

جدکاره یادآور شد: برنامه نمایشی و جنگ این گروه در یکی از شب‌ها که با دهه کرامت متقارن است به‌ صورت مستقیم از شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شود.
سه شنبه پنجم مهر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
 

 همزمان با گرامیداشت دهه کرامت، شهر سلسله‌الذهب نیشابور میزبان افتتاحیه جشن‌های دهه کرامت شد.

خبرگزاری فارس: نيشابور ميزبان افتتاحيه جشن‌هاي دهه كرامت خراسان شد

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد بزرگداشت دهه کرامت شهرستان نیشابور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نیشابور، اظهار داشت: در این دهه بیش از 200 برنامه فرهنگی و معنوی توسط تشکل‌های مردمی و دستگاه‌های اجرایی به اجرا درمی‌آید تا خاطره ورود حضرت ثامن‌الحجج (ع) به نیشابور را در قلوب مردم این خطه زنده کند.
محمود عباس‌نژاد افزود: با پیگیری‌های مستمر که از سوی شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیشابور صورت گرفته است و هم‌چنین برگزاری جلسات و کارگرو‌ه‌های مختلف در سطح شهر و بخش‌های تابعه و تشکیل ستادهای مردمی در شهرستان نیشابور، شاهد برگزاری مراسمی ویژه در دهه کرامت امسال هستیم که تاکنون و طی سالیان گذشته در چنین سطح و گستره‌ای سابقه نداشته است و نیشابور میزبان افتتاحیه جشن‌های دهه کرامت خراسان شد.
وی گفت: هیئات و مجامع مذهبی، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، پادگان‌های نظامی، پایگاه‌های مقاومت بسیج، مدارس، فرهنگسراها و تالارهای سطح شهرستان نیشابور شاهد اجرای برنامه‌های متنوع برای مردم فرهنگ دوست نیشابور هستند.
دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیشابور خاطرنشان کرد: آذین‌بندی و چراغانی کلیه معابر، ادارات و هیئات، توزیع بسته‌های متبرک رضوی، ایجاد ایستگاه‌های صلواتی، توزیع سی‌دی مداحی، مولودی‌خوانی، برگزاری مراسم جشن، سخنرانی و همایش در سطح شهرستان در دستور کار تشکل‌های مردمی و دستگاه‌های اجرایی است و انجام این امور مطمئنا باعث سرور و شادمانی بیش از پیش مردم می‌شود.
عباس‌نژاد به برنامه‌های این دهه  اشاره کرد و گفت: برگزاری افتتاحیه جشن‌های دهه کرامت خراسان در نیشابور، برگزاری جشن‌های رضوی، مسابقات کتاب‌خوانی، مسابقات مقاله‌نویسی، مسابقات  خاطره‌نویسی، محافل انس با قرآن، نمایشگاه کتاب، مسابقات ورزشی، برگزاری جشن‌های روز ملی دختران، شب‌های شعر رضوی، جلسات پرسش و پاسخ رضوی، اعزام دانش‌آموزان به حرم رضوی، اعزام  کاروان زیارتی به قم، جشنواره فیلم رأفت، جشنواره عکس تجلی نور، جشنواره شعر رضوی، برگزاری اردوهای فرهنگی ویژه خواهران به قم و جمکران مسابقات فرهنگی از جمله: مسابقه از زندگینامه حضرت معصومه(س) و حضرت امام رضا(ع)، نمایشگاه بزرگ فرهنگی دهه کرامت در فرهنگسرای سیمرغ، توزیع زندگینامه امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س ) در سطح شهرستان گوشه‌ای از مجموعه برنامه‌های دهه کرامت شهرستان نیشابور است.
وی اظهار امیدواری کرد: امسال با یاری خداوند و الطاف واسعه حضرت معصومه (س) و حضرت امام رضا (ع) و عنایت دولت و همت مردم ولایت‌مدار نیشابور این دهه بهتر از سال‌های گذشته برگزار شود و از دلایل آن حضور مردم با خلوص نیت و عشق به خاندان عصمت و طهارت (ع) است.
یکشنبه سوم مهر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
 

مرتضی حیدری در حاشیه دیدار با مسئولان کانون‌های پرورش فکری نیشابور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در این برنامه‌ها به دنبال معرفی فرهنگ غنی و اعتقادات اسلامی کشورمان، نخبگان و آثار باستانی ایران هستیم.

وی اظهار داشت: در این‌ رابطه از دو سال پیش با کشورهای اروپایی نظیر انگلیس، آلمان، فرانسه و هلند و همچنین کشورهایی از قاره‌های آفریقا، آمریکا و اقیانوسیه مراوداتی داشته‌ایم.

وی اضافه کرد: با هلند پروژه سه ساله‌ای تعریف شد و در راستای این تفاهم‌نامه کودکان از کانون‌های پرورش فکری جنوب شهر تهران، با کودکان کاخ سلطنتی هلند در اردوهایی مشترک شرکت کردند و اکنون در قالب ارسال نامه، کارت پستال، کتاب، نشریه ، عکس و پوستر توسط پست مکتوب و الکترونیک این ارتباط ادامه پیدا کرده است.

این مسئول ادامه داد: در دوره مدیریت جدید کانون پرورش فکری ارتباط با کودکان کشورهای اسلامی و استکبارستیز و جنبش‌های مقاومت در دستور کار قرار گرفت.

مدیر هماهنگی امور استان‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: هفته‌های دوستی بین کودکان ایران و کشورهای اسلامی و حوزه مقاومت گسترش می‌یابد.

مدیر هماهنگی امور استان‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور ادامه داد: انعقاد تفاهم‌نامه کانون با مؤسسه کشافه‌المهدی(عج) که جریان دانش‌آموزان پیشاهنگی جنبش حزب‌الله لبنان است در همین راستا انجام شد.

حیدری گفت: در لبنان احزاب برای خود تشکیلات پیشاهنگی دارند، به طوریکه بیش از 30 کشافه "پیشاهنگی" در این کشور وجود دارد.

وی افزود: بر اساس ارزیابی ما قوی‌ترین و مؤثرترین کشافه، متعلق به جریان حزب‌الله است.

حیدری اضافه کرد: بچه‌های حزب‌الله به حضور در اماکن مذهبی و مناطق عملیاتی حماسه دفاع مقدس علاقه شدیدی داشتند.

وی یادآور شد: گروه پسران کشافه‌المهدی(عج) لبنان هفته گذشته و گروه دختران آنها قبل از ماه مبارک رمضان از ایران بازدید داشتند.
سه شنبه بیست و نهم شهریور 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
 مسئول امور سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور گفت: همزمان با دهه کرامت و میلاد مسعود امام رضا (ع) دهمین جشنواره فیلم"رأفت" در این شهرستان برگزار می شود.

محمد علی عابدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این جشنواره از 9 تا 14 مهرماه جاری در راستای نهادینه کردن فرهنگ رضوی و کشف و شکوفایی استعدادها و خلاقیت های تصویری هنرمندان به اهتمام انجمن سینمای جوانان ایران در نیشابور برگزار می شود.

مسئول امور سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور گفت: همزمان با دهه کرامت و میلاد مسعود امام رضا (ع) دهمین جشنواره فیلم"رأفت" در این شهرستان برگزار می شود.

وی گفت: شرکت برای عموم علاقمندان و هنرمندان آزاد است و هر هنرمند می تواند اثر خود را به دبیرخانه جشنواره مستقر در انجمن سینمای جوان دفتر نیشابور حداکثر تا پنجم مهر 90 ارسال کنند.

عابدی افزود: دبیری بخش فیلم را حسین محروقی سرپرست انجمن سینمای جوان دفتر نیشابور عهده دار است و داوری آثار توسط شهرام مکری، امیر طیبی و کاوه قهرمان صورت می پذیرد.

وی افزود: این فیلم ها از 10 تا 13 مهر ماه ساعت 5 تا 8 بعد از ظهر در تالار ادیب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور اکران می شود.

وی بیان کرد: این جشنواره با موضوعات  فرهنگ رضوی، ایثار و شهادت، حجاب و عفاف و بخش آزاد برگزار خواهد شد و در حاشیه برگزاری این جشنواره جلسات نقد و بررسی دایر خواهد بود.

عابدی تصریح کرد: این جشنواره 14 مهر90 همزمان با دهه کرامت به کار خود پایان داده و به آثار و نفرات برتر در هر رشته جوایزی ارزنده اهداء خواهد شد.
سه شنبه بیست و نهم شهریور 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
رئیس اداره زندان نیشابور تاكيد كرد:
توجه به نقش برنامه‌های قرآنی در کاهش آسیب‌هاي اجتماعي

 رئیس اداره زندان نیشابور گفت: توسعه برنامه‌های قرآنی به‌ویژه در ماه مبارک رمضان علاوه بر اصلاح و تربیت زندانیان در کاهش آسیب رفتار‌های پرخطر نیز نقش مهمی دارد.

خبرگزاری فارس: توجه به نقش برنامه‌های قرآنی در کاهش آسیب‌هاي اجتماعي

 

متن كامل
شنبه نوزدهم شهریور 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
 

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج نیشابور از برگزاری نخستین جشنواره فرهنگی هنری هجرت به همت بسیج سازندگی این شهرستان خبر داد.

سرهنگ پاسدار احمد عنایت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این نخستین جشنواره فرهنگی هنری اردوهای هجرت است که در قالب فیلم و عکس با موضوعات بهداشت، درمان و محیط زیست، کشاورزی و منابع طبیعی، بهسازی و مرمت و زیباسازی مدارس، آموزش و پژوهش ومهارتی، خدمات‌رسانی و محرومیت‌زدایی، عمران و سازندگی با همکاری نه نهاد اجرا می‌شود.

وی اظهار داشت: آثار ارسالی درقسمت عکس می‌تواند سیاه و سفید و یا رنگی به دو صورت دیجیتالی یا چاپی در جشنواره شرکت کنند.

وی تصریح کرد: همچنین در قسمت فیلم، آثار باید از برنامه‌های اجرا شده در طول اردوهای هجرت بر روی سی‌دی یا دی‌وی‌دی حداکثر به مدت 20 دقیقه به قسمت بسیج سازندگی ناحیه مقاومت بسیج شهرستان ارسال شود.

وی با اشاره به اینکه محدودیتی در تعداد ارسال آثار وجود ندارد، یادآور شد: برترین‌های این جشنواره در استان به مرحله کشوری راه پیدا می کنند.
شنبه نوزدهم شهریور 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
برگزاري دهمین جشنواره عکس "تجلی نور" در نيشابور

 همزمان با دهه کرامت و میلاد مسعود حضرت امام رضا (ع) دهمین جشنواره عکس تجلی نور و رأفت از 9 لغایت 14 مهر 90 در نیشابور برگزار می‌شود.

متن كامل
یکشنبه سیزدهم شهریور 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور گفت: باید حوزه فرهنگ و هنر از قرآن و عترت تاثیر بگیرد.

محمود عباس نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: امروز استراتژی دولت در بخش فرهنگی نیز بر اساس قرآن محوری و مسجد محوری بنا شده است و وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی با راه اندازی دفتر ترویج و توسعه فعالیتهای قرآنی تا کنون میلیارد ها تومان در این بخش هزینه کرده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر هشت موسسه  قرآن وعترت  و 10 موسسه فرهنگی هنری در نیشابور فعال هستند که پس از مشهد بیشترین مراکز فرهنگی را در خراسان رضوی، دارا هستیم.

عباس نژاد بیان داشت: در راستای ارتقاء سطح دانش و بینش عمومی در خصوص مسائل اسلامی و اشاعه فرهنگ صحیح قرآنی و شناخت عمیق مقام والای اهل بیت عصمت و طهارت(س) و بخصوص فرهنگ انتظار و مبارزه نسبت به راه اندازی مراکز قرآن و عترت و فرهنگی،هنری اقدام شده است.

وی یادآور شد: این مراکز تاکنون برای ده ها نفر اشتغال زایی مستقیم ایجاد کرده که با افزایش فعالیت ها تعداد این شاغلین افزایش خواهد داشت.

عباس نژاد تصریح کرد: همه علاقمندان به خصوص فارغ التحصیلان دانشگاهی که جویای کار درعرصه فرهنگی و علاقمند به فعالیت های قرآنی و فرهنگی هنری هستند می توانند به امور فرهنگی این اداره مراجعه کنند.
چهارشنبه نهم شهریور 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
محمد رضایی به‌عنوان مسئول جديد انجمن هنرهاي نمایشي شهرستان نيشابور معرفي شد و از زحمات حميد كريمي مسئول سابق اين انجمن تقدير به‌عمل آمد.

-------------------------------
متن كامل
چهارشنبه نهم شهریور 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور از بر پایی نمایشگاه علوم قرآن و عترت در نگارخانه کمال الملک این شهرستان خبر داد.

متن كامل
دوشنبه هفتم شهریور 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور

رئيس اداره ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري شهرستان نيشابور گفت: حديث گران‌بهاي «سلسلة الذهب» امسال همزمان با برگزاري جشن‌هاي دهه کرامت در نيشابور در فهرست آثار معنوي کشورمان به ثبت مي‌رسد.

محمداسماعيل اعتمادي در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان،‌ با بيان اين مطلب افزود: عظمت حديث سلسلة الذهب و روايت 24 هزار کاتب و به نقلي 12 هزار نفر با قلمدان‌هاي مرصع در سفر تاريخي امام رضا(ع) از مدينه به مرو از لسان اين امام معصوم بر کسي پوشيده نيست.

وي با بيان اينکه حديث سلسلة الذهب در جهان اسلام به نيشابور شناخته مي‌شود و خود دليل ولايتمداري و همراهي مردم با اين امام همام است، اظهار داشت: ظرف مدت سه ماه پژوهش‌هاي تاريخي، فرهنگي و مستندنگاري پيرامون اين حديث قدسي توسط دو تن از کارشناسان اين اداره و استاد نظريان، پژوهشگر تاريخ نيشابور به اتمام سيده است.

رئيس اداره ميراث فرهنگي نيشابور از طرح موضوع تاييد اين حديث در اولين جلسه شوراي ثبت آثار استاني خبر داد و گفت: اميدواريم با پايان مراحل ثبت اين حديث گران‌بها در فهرست آثار معنوي کشورمان در ايام دهه کرامت شاهد پرده‌برداري از تنديس اين حديث با حضور مسوولين استاني در نيشابور باشيم.

اعتمادي اظهار داشت: براي برجسته کردن اين ميراث معنوي نيشابور لوح برجسته حديث سلسلة‌الذهب براي نگهداري به موزه نيشابور يا مرکز اطلاع رساني گردشگري اين شهرستان منتقل و در معرض ديد علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
شنبه پنجم شهریور 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور

دبير شوراي شعر شهرستان نيشابور گفت: هم‌زمان با هفته دفاع مقدس و ايام پرميمنت دهه كرامت، نيشابور، ميزبان نهمين جشنواره شعر رضوي خواهد بود.

متن كامل
پنجشنبه سوم شهریور 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار نیشابور گفت: این شهرستان نیازمند 330 هزار متر‌مربع فضای کتابخانه ای است که از این مقدار 3 هزار و 140 مترمربع در این شهرستان موجود است.

متن كامل
سه شنبه یکم شهریور 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
 

محمود عباس نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: اهداء کتاب در راستای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در سطح جامعه و تقویت بیش از پیش کتابخانه های قفسه باز مساجد در سطح روستاهای شهرستان انجام می شود.

خبرگزاری مهر: رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور از اهداء 5 هزار جلد کتاب به مساجد روستایی این شهرستان خبر داد.

وی با اشاره به اینکه نیشابور بیشترین روستا را در سطح کشور دارد، افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه کتاب های تازه منتشره در حوزه نشر آنها را در سطح 20 روستای بخش مرکزی، میان جلگه، سرولایت و زبرخان نیشابور توزیع کرده است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور تصریح کرد: این کتاب ها با موضوعات کلیات، فلسفه، روانشناسی، دین، علوم اجتماعی، علوم خالص، علوم عملی، هنر و سرگرمی، ادبیات، تاریخ و جغرافیا و کودکان بوده است.

وی افزود: از ابتدای سال جاری 100 کارتن کتاب بخشی از نیاز را برآورده کرده و ما امیدواریم با ارائه سهمیه بیشتر بتوانیم به همه متقاضیان کتاب ارائه کنیم.

عباس نژاد تصریح کرد: دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی طرحی اقدام به ایجاد کتابخانه قفسه باز در روستاهای بدون کتابخانه و کانون فرهنگی هنری مسجد کرده که باعث تقویت و گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در سطح جامعه به خصوص روستاها شده است.
چهارشنبه بیست و ششم مرداد 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
در آستانه 17 مرداد؛
30 خبرنگار نيشابور تقدير مي‌شوند

 معاون سياسي و اجتماعي فرماندار نيشابور گفت: از زحمات 30 خبرنگار اين شهرستان با اهداي لوح يادبود و هديه تقدير مي‌شود.


به گزارش خبرگزاري فارس از نيشابور، ابراهيم جدكاره ظهر شنبه در پايان نشست ستاد بزرگداشت روز خبرنگار اظهار داشت: مراسم گراميداشت روز خبرنگار با حضور مديران ادارات و نهادها و مسئولان روابط عمومي‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي برگزار مي‌شود.
وي افزود: اين مراسم روز دوشنبه همزمان با روز خبرنگار و سالگرد شهادت محمود صارمي رئيس دفتر خبرگزاري ايرنا در افغانستان به دست گروهك وهابي طالبان در تالار شهيد عابد فرمانداري برگزار مي‌شود.
معاون فرماندار نيشابور يادآور شد: عملكرد خبرنگاران شهرستان در سه گروه مطبوعات، خبرگزاري‌ها و نشريات داخلي ارزيابي مي‌شود و خبرنگاران فعال تشويق مي‌شوند.
جدكاره اظهار داشت: البته در طول اين هفته چند اداره نهاد همچون تيپ 21 امام رضا (ع)،‌ نيروي‌انتظامي، آموزش و پرورش، جهادكشاورزي، شهرداري، دانشكده ‌علوم ‌پزشكي و ... به‌طور اختصاصي در جلساتي هدفمند ميزبان خبرنگاران هستند و از ايشان تقدير مي‌كنند.
به گفته وي،‌ سخنرانان اين مراسم يك نفر ميهمان ويژه از مشهد و هاشمي معاون استاندار و فرماندار هستند و دو نفر از خبرنگاران به بيان مشكلات اين قشر مي‌پردازند و رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور نيز خير مقدم مي‌‌‌‌گويد.
دوشنبه هفدهم مرداد 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
همزمان با بزرگداشت روز ملي سهروردي؛
نمايشگاه نقاشي نگار در نيشابور برپا شد

 مسئول مجتمع‌هاي فرهنگي و هنري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور گفت: همزمان با بزرگداشت روز ملي سهروردي نمايشگاه نقاشي «نگار» در نيشابور گشايش يافت.


به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، به نقل از روابط عمومي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور، حميدرضا آتشي اظهار داشت: هنرمندان جوان و تحصيل كرده نيشابوري در شته‌هاي هنري به ويژه نقاشي توانسته‌اند آثار مانايي را تاكنون از خود بر جا گذارند و در اين رهگذر نمايشگاه نقاشي «نگار» درصدد است آثار هنري را به مخاطب ارائه كند.
مسئول مجتمع‌هاي فرهنگي و هنري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور افزود: نمايشگاه نقاشي «نگار» آثار بانوي هنرمند نيشابوري «فاطمه دانش آموز» است كه در آن 30 اثر نقاشي در ابعاد 30*30 تا 80*120 سانتي‌‌‌متر برپا شده است.
آتشي به تكنيك، سبك و موضوع اين نمايشگاه اشاره كرد و گفت: اين نمايشگاه داراي تكنيك سياه قلم، آبرنگ، مركب، گواش زغال، راپيت، اكرليك و رنگ روغن است و با سبك رئاليسم طراحي شده و موضوعات آن مذهبي و طبيعت است.
وي خاطر نشان كرد: اين نخستين نمايشگاه انفرادي است «فاطمه دانش‌آموز» كه داراي سه سال سابقه هنري نقاشي دارد و دانش آموخته كارشناسي حسابداري و مينياتور از سازمان فني و حرفه‌اي است و در پي ارائه آثار به مخاطب و نقد و بررسي آن و اثبات شعار "خواستن توانستن " است.
آتشي تصريح كرد: نمايشگاه نقاشي «نگار» از هشتم تا 13 مرداد 90 هر روز از ساعت 9 تا 12 و چهار تا هفت بعدازظهر در محل نگارخانه كمال‌الملك اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور ويژه عموم علاقمندان داير است.
یکشنبه نهم مرداد 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
طي يك‌سال؛
مجوز اجراي 23 نمايش در نيشابور صادر شد

 مسئول دبيرخانه شوراي نظارت بر نمايش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور گفت: طي يكسال گذشته مجوز اجراي 10 نمايش صحنه‌اي و 13 اجراي تعزيه توسط شوراي نظارت بر نمايش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور صادر شده‌است.


به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، به نقل از اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي، غلامرضا سلامتي اظهار داشت: بر اساس مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در شهرستان‌ها شورايي به نام شوراي نظارت بر نمايش تشكيل شده‌است كه داراي پنج عضو است "دو عضو كارشناس تئاتر، دو عضو كارشناس سياسي و اجتماعي و يك عضو كارشناس بينش اسلامي نماينده سازمان تبليغات اسلامي است " كه بر روند بررسي و تاييد متون نمايشي تا اجراي نمايش نظارت مي‌كنند و نظرات ايشان فصل‌‌‌الخطاب براي كارهاي نمايشي شهرستان محسوب مي‌شود.
وي گفت: از ابتداي سال 89 تاكنون 37 جلسه توسط اين شورا تشكيل شده كه 10 نمايش براي اجراي عمومي تاييد شده و يك نمايش اصلاح شده و سه نمايش براي اجراي عمومي مردود اعلام شده‌ است.
سلامتي خاطرنشان كرد: همچنين طي اين مدت 13 متن نمايشي بازخواني و مورد تاييد قرار گرفته و شش متن نمايشي مردود و يك متن نمايش اصلاح شده‌ است.
مسئول دبيرخانه شوراي نظارت بر نمايش اظهار داشت: طي اين مدت دو جنگ مورد تاييد و يك جنگ براي اجراي عمومي مردود اعلام شده ‌است.
سلامتي يادآور شد: توسط شوراي نظارت بر نمايش دو متن نمايشي بنام‌هاي (مشت و گم كرده) مورد تاييد قرار گرفته كه به جشنواره بين‌المللي رضوي سال جاري راه‌ پيدا ‌كرده‌اند.
وي تصريح كرد: طي يك‌سال گذشته بيش از 110 اجراي عمومي تئاتر در سطح شهر نيشابور داشته‌ايم كه بالغ بر 36 هزار نفر از تئاتر‌ها و تغزيه‌هاي اجرا شده در تالار اديب، فرهنگسراي وكيلي و فرهنگسراي سيمرغ بازديد كرده‌اند.
چهارشنبه پنجم مرداد 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
معاون سازمان اوقاف و امور خيريه كشور:
امامزادگان سفيران هدايت هستند

معاون بقاع متبركه سازمان اوقاف و امور خيريه كشور گفت: امامزادگان در جمهوري اسلامي ايران، سفيران هدايت هستند.


به گزارش خبرگزاري فارس از نيشابور، حجت‌‌الاسلام يد‌الله غلامي ظهر سه شنبه در مراسم غبارروبي امامزادگان محمد محروق(ع) و ابراهيم(ع) اظهار داشت: تشيع در ايران پهناور مديون حضور فرزندان پيامبر(ص) است.
معاون سازمان اوقاف كشور تأكيد كرد: ما بايد در كنار اين امامزادگان، مسائل شرعي را به مردم آموزش دهيم.
معاون بقاع متبركه سازمان اوقاف و امور خيريه كشور معتقد است: اماكن مذهبي متعلق به خاندان پيامبر، مكان‌هايي هستند كه هر انسان دردمند كه به اين مكان‌ها برسد، قلب او آرام مي‌گيرد، اميد به آينده در او بيدار مي‌شود.
وي با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري كه فرمودند " بقاع متبركه را به قطب فرهنگي تبديل كنيد "، خاطرنشان كرد: حضور مردم در اين مكان‌ها يك سرمايه است.
وي اظهار داشت: هر نقطه از ايران كه امامزادگان حضور بيشتري دارند، از ساير مذاهب خبري نيست يا بسيار اندك است.
غلامي با اشاره به اينكه در ايران هشت هزار و 51 بقعه متبركه وجود دارد، اطلاع داد: بيش از 10 هزار و 600 نفر امامزاده در آنها دفن شده است.
وي با اشاره به اينكه امام خميني حركت خود را از كنار بقعه متبركه حضرت معصومه(س) در قم شروع كرد، خاطرنشان شد: آنچه انقلاب اسلامي را به ثمر رسانيد، آموزش‌هاي كنار بقاع امامزادگان بود.
وي بيان داشت: كساني كه بركت امامزادگان را نمي‌شناسند از توسعه حرم اين بزرگان اظهارات غير منصفانه مي‌كنند.
در اين مراسم كه مهدي سماواتي مداح اعزامي از تهران، سيدمحمد سيداني، عباس عراقي و مجيد بهروزيه مداحان نيشابوري به اجراي مداحي و بيان مناقب اهل بيت(ع) پرداختند.
حضور روحانيت، سادات و خانواده معظم شاهد، معاون سياسي فرمانداري، مديركل اوقاف استان، مقامات نظامي و انتظامي و مسئولان ادارات از ويژگي‌هاي ديگر اين مراسم بود.
چهارشنبه پنجم مرداد 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور

به همت كميته پاسداري ، مراقبت و ترويج ارزشهاي متعالي بيمارستان 22 بهمن نيشابور و همكاري روابط عمومي همايشي تحت عفاف و حجاب در محل سالن كنفرانس دانشكده علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني نيشابور برگزار گرديد

در اين همايش كه تعدادي از خواهران شاغل دردانشكده حضور داشتند حجت الاسلام موسوي پيرامون حجاب و عفت زن در خانواده و اجتماع از ديدگاه اسلام و قرآن مطالبي را بيان نمود .  امام جماعت دانشكده علوم پزشكي نيشابور در ادامه برنامه ها در جلسه پرسش و پاسخ به سؤالات شركت كنندگان پاسخ گفت
چهارشنبه بیست و نهم تیر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
مديركل امور تربيتي وزارت آموزش و پرورش:
نيشابور ميزبان دانش‌آموزان برتر كانون‌هاست

 مديركل امورتربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: اردوگاه تربيتي باغرود نيشابور ميزبان دانش‌آموزان برتر كانون‌ها است.


حسن فرازنده خالدي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: دانش‌آموزان برتر كانون‌هاي فرهنگي تربيتي كشور در اردوگاه تربيتي باغرود به تبادل تجربيات خود مي‌پردازند.
مديركل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش افزود: دانش آموزان برتر كانون‌هاي فرهنگي تربيتي كشور كه در انجمن‌هاي 14گانه كانون‌ها رتبه استاني و كشوري كسب كرده‌اند در اين اردوي سه روزه شركت مي‌كنند.
خالدي اظهار داشت: از مجموعه يكهزار و 216 كانون فرهنگي تربيتي فعال كشور، 800 نفر از نفرات برتر كانون‌هاي فرهنگي تربيتي پسران و 800 نفر از دختران برتر اين كانون‌ها كه در رشته‌هاي مختلف فرهنگي، هنري و ورزشي امتياز كسب كرده‌اند، در اين اردوي سه روز شركت مي‌كنند.
مديركل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش افزود: دانش آموزان برتر كانون‌هاي فرهنگي و تربيتي از 32 اداره كل و 31 استان كشور معرفي شدند و در اين اردو به تبادل تجربيات و خلاقيت‌هاي خود مي‌پردازند.
خالدي گفت: مهم‌‌‌‌ترين برنامه‌هاي اين اردوها براي برترين‌هاي كانون‌ها، استفاده از تجربيات و آموزش‌هاي برتر اساتيد كشوري و استاني است كه هركدام در رشته‌هاي خود، در قالب كارگاه‌‌‌هايي استفاده مي‌كنند.
وي افزود: برگزاري اين اردو براي دانش آموزان برتر كانون‌ها با هدف تشويق و ايجاد خلاقيت و نشاط و تبادل افكار و رشد خلاقيت اين دانش آموزان در اردوگاه فرهنگي تربيتي باغرود نيشابور برگزار مي‌شود.
سه شنبه بیست و هشتم تیر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور

استاد دهنوی یکی از کارشناسان برنامه گلبرگ در برنامه ای که توسط کارشناسی انجمن و اولیاء آموزش و پروروش شهرستان نیشابور  در محل سالن تربیت تنظیم گردید با حضور مدیران،معاونین،اعضای انجمن و اولیاء و همچنین چند تن از مسئولین برگزار گردید.

در این برنامه استاد دهنوی در رابطه با تبیین نقش والدین در تربیت فرزندان مطالبی ایراد نمودند.

ابرسايت نيشابور
شنبه بیست و پنجم تیر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
در نيشابور صورت گرفت؛
برگزاري همايش تخصصي جوانان و فرقه‌هاي ضاله

 همايش تخصصي جوانان و فرقه‌هاي ضاله با اهتمام كانون فرهنگي و هنري قدوس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور در محل فرهنگ‌سراي سيمرغ برگزار شد.

متن كامل
شنبه بیست و پنجم تیر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
 

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم گرامیداشت 15 نام‌آور درگذشته در سال 89 عصر سه‌شنبه 21 تیر با حضور سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسعود زریبافان معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید، فریدون عباسی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی محقق داماد رئیس هیئت مدیره بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جواد ادبی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و خانواده‌های 15 نام‌آور درگذشته در محل انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

جریان جدیدی در پاسداشت مفاخر کشور به بار نشسته است

حجت‌الاسلام محمدجواد ادبی در این مراسم گفت: در دوره جدید وزارت در ارشاد، با نگاهی که آقای حسینی نسبت به مفاخر عملی و فرهنگی کشور دارد، جریان جدیدی در پاسداشت مفاخر کشور به بار نشسته‌ است. حکایت انجمن مفاخر فرهنگی، حکایت محفلی است که مرکز اهل دل و علمای متبحر این کشور است و در موقعیت کنونی کشور، خود را متولی پاسداری از مفاخر این مرز و بوم می‌داند.

وی افزود: شهیدان در کنار علما، بزرگان و دانشمندانی که فقدانشان را از سال 89 چشیده‌ایم، نشان‌دهنده پیام‌ ایران اسلامی هستند که این مرز و بوم جایگاه کسانی است که قدر علم را می‌دانند و در نگهداری‌اش کوشا هستند. امیدوارم در این شرایط بتوانیم، برنامه‌های بهتر و خدمات بیشتری را برای مفاخر کشورمان فراهم کنیم.

در ادامه این برنامه حسینی وزیر ارشاد گفت: در بزرگداشت عالمان، اندیشمندان، مفاخر و مشاهیر به جز از علم و دانش نمی‌توان حرف زد و افتخار اسلام بر این است که بر مقوله علم و دانش بسیار عنایت داشته و دینی است که کار خود را با قلم، خواندن و کتابت آغاز کرده است. اسلام همواره کسب فضیلت، کتابت و فراگیری علم را به پیروانش توصیه کرده و از آنها خواسته تا دانش را به مدد کتابت، در قید و بند نگاه دارند.

وزیر ارشاد گفت: این همه کتاب که طی سالیان دراز نوشته و تالیف شده است، نتیجه زحمت بزرگان است. امروز در عرصه جهانی سربلند هستیم که میراث گرانقدری از این کتاب‌ها داریم و در هر استان ایران، ستاره‌های درخشانی از علم حضور داشته و دارند. امروز همه بر این مهم واقفند که باید نام این افراد را گرامی داشت و راز این گرامیداشت‌ها به نسل جوان مربوط می‌شود؛ چون این مشاهیر باید الگوی نسل جوان ما باشند.

وی افزود: نباید این طور فکر شود که مفاخر کشور فقط به خاطر نبوغ و استعدادشان از مشاهیر کشور هستند. بلکه علاوه بر برکات خداوندی، ماندگاری نام این بزرگان به خاطر رنج‌ها و شب‌‌زنده‌داری‌هایشان است. همه بزرگانی که در طول تاریخ، منشا اثر بوده‌اند، وارسته از تعلقات دنیایی بوده و همه تلاششان انتقال علم و معرفت به دیگران بوده است. شهید اول در 7 روزی که در زندان به سر برد به نوشتن یک کتاب پرداخت و «لمعه» را نوشت. او می‌توانست بگوید سرنوشتم در این چند روز نامعلوم است و ممکن است کشته شوم. پس بهتر که به عبادت بپردازم ولی تولید علم را برگزید.

حسینی ادامه داد: پیامبر (ص) هم در مسجد، حضور در حلقه دانش را بر حلقه عبّاد ترجیح داد. در حدیث داریم که هرکسی از دنیا برود و میراثش دفتر، قلم و کاغذ باشد، بهشت بر او واجب است. البته مشخص است که منظور از این علم، دانشی است که برای جامعه مفید باشد. بسیاری، فکر می‌کنند علم دینی، قرآن‌شناسی، مباحث فقهی و اصولی و... است؛ در حالی که شهید مطهری گفته است هر علمی که به نفع اسلام و مسلمین باشد و برای مردم نافع باشد، علم اسلامی است و هر کسی که برای نفع مردم علمی را یاد گرفته و آن را به کار ببند، ثواب محفوظی خواهد داشت.

وزیر ارشاد گفت: به عنوان مثال، مرحوم گرجی یکی از نمونه‌های این حدیث است که سال‌ها در دانشگاه تهران منشا علم بود یا کسی مثل شهید شهریاری که در مباحث به روزی چون انرژی هسته‌ای سعی و تلاش می‌کرد. در سفرهای استانی که هیئت دولت دارد، یک برنامه برای کار روی شخصیت‌های نامدار در کارگروه فرهنگی انجام می‌شود؛ چون جالب نیست که مردم شهرهایی از کشور که مشاهیر زیادی دارند، به جز از چند تن، باقی نامدارانشان را نشناسند. به عنوان مثال در نیشابور که چند هزار شاعر و چهره فرهنگی دارد، مردم نباید فقط عطار را بشناسند یا مثلا در دزفول و بهبهان که صدها چهره فرهنگی دارد، نباید مردم فقط چند شاعر را بشناسند.

برای چهر‌های مشترک بزرگداشت برگزار کنیم

وی افزود: نکته دیگر، کار روی شخصیت‌های مشترک است. به عنوان مثال من چندی پیش به حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان گفتم می‌توان برای شخصیت‌هایی چون کمال‌الدین بهزاد که در خراسان قدیم می‌زیسته و در حال حاضر در تبریز مدفون است، برنامه‌های بزرگداشت برگزار کرد. امیدوارم روزی برسد که در هر استان در موزه‌ یا هر مرکز فرهنگی دیگر، نام تمام مشاهیر با تصویرشان در معرض دید علاقه‌مندان قرار بگیرد. چون در حال حاضر این کمبودی است که باید برطرف بشود.
چهارشنبه بیست و دوم تیر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
 مشهد - خبرگزاری مهر: رئیس اداره کتابخانه های عمومی نیشابور گفت: تعداد مراجعین به 10 کتابخانه عمومی نیشابور طی سال جاری از مرز 153 هزار نفر گذشت.

محمد زمانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: نیشابور با دارا بودن 10 باب کتابخانه عمومی در سطح شهرستان طی سه ماهه بهار سال 1390 توانسته است تعداد 153 هزار و دویصد و پنجاه و پنج نفر مراجعه کننده را پاسخگو باشد و حدود 10 هزار و سیصد  نفر عضو فعال را در این مراکز فرهنگی جذب کنند.

وی گفت: در شهرستان نیشابور 150 هزار نسخه کتاب با 122 هزارعنوان در کتابخانه ها موجود است.

زمانی افزود: همچنین طی این مدت دو هزار و 500 نفر عضو جدید به کتابخانه ها افزوده شده که تاکنون 58 هزار و نهصد جلد کتاب از این مراکز به امانت گرفته شده است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی نیشابور تصریح کرد: نیشابور به مقام نخست خراسان رضوی از نظر درخواست کتاب جدید طی "طرح کتاب من"  را دارا است.      
دوشنبه بیستم تیر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
همزمان با میلاد با سعادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش نیشابور به همراه...
همزمان با میلاد با سعادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش نیشابور به همراه معاونت پرورشی و تربیت بدنی و کارشناس مسئول شاهد از فرهنگیان جانباز عیادت نمودند.

         در این بازدید ضمن عرض تبریک روز جانباز به این اسوه های استقامت و یادگاران جنگ تحمیلی برای همه ی جانبازان عزیز آرزوی صحت و سلامتی و شفا ی عاجل از درگاه خداوند متعال طلب نمودند و اظهار امید واری کردند که در سایه سار ولایت بزرگ جانباز انقلاب اسلام حضرت آیت الله خامنه ای پیروز و موفق باشند سپهری راد طی سخنانی به این عزیزان گفت: رضایت خدا در گرو رضایت بندگان خداست .
منبع خبر :   روابط عمومی آموزش و پرورش نیشابورشنبه هجدهم تیر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
رئيس دانشگاه پيام نور مركز نيشابور خبر داد:
موافقت با ايجاد 2 رشته در پيام نور نيشابور

 رئيس دانشگاه پيام نور مركز نيشابور گفت: دانشگاه استان با ايجاد رشته‌هاي مديريت بازرگاني و جغرافيا در اين دانشگاه موافقت كرد.


مرتضي چرمگي عمراني امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نيشابور، اظهار داشت: منتظر موافقت سازمان مركزي پيام نور كشور و ارسال به شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم هستيم.
رئيس دانشگاه پيام نور مركز نيشابور افزود: ايجاد تحصيلات تكميلي در دو رشته ديگر الهيات و حسابداري با توجه به حضور اساتيد مقطع دكترا در اين مركز در برنامه بعدي پيام نور مركز نيشابور است.
وي تصريح كرد: يكي از سياست‌هاي كلي وزارت علوم و دانشگاه پيام نور، توسعه و ارتقاي تحصيلات تكميلي در دانشگاه پيام نور است.
رئيس پيام نور نيشابور خاطرنشان كرد: مجوز رشته رياضي كاربردي در مقطع كارشناسي ارشد از سوي شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم گرفته شد.
عمراني گفت: با داشتن يك هيئت علمي در دانشگاه پيام نور مركز نيشابور و يك هيئت علمي ديگر در پيام نور مركز مشهد، هيئت علمي مقطع كارشناسي ارشد اين رشته تامين و موافقت وزارت علوم اخذ شد.
وي يادآور شد: از مهرماه 90 از طريق آزمون سراسري 19 نفر دانشجو در رشته رياضي كاربردي در كنار 25 نفر دانشجوي آموزش محور و 19 نفر دانشجوي پژوهش محور در رشته زبان و ادبيات فارسي در پيام نور نيشابور در مقطع كارشناسي ارشد پذيرش و مشغول به تحصيل مي‌شوند.
رئيس دانشگاه پيام نور مركز نيشابور گفت: پيام نور مركز نيشابور از مراكزي است كه ظرفيت و قابليت‌هاي بسيار بالايي براي توسعه تحصيلات تكميلي دارد.
شنبه هجدهم تیر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا ، 'ابوالفضل مكرمي‌ فر' روز سه شنبه ضمن اعلام اين خبر اظهار داشت: اين اشياء را ظروفي چون كاسه، بشقاب، قدح، خمره، درپوش و گلدان تشكيل مي‌دهند.
وي با بيان اينكه ظروف مذكور در انواع گوناگون لعابدار و بدون لعاب طبقه‌بندي شده‌اند ، افزود: در ميان اين اشياء چندين قطعه مربوط به ظروفي است كه نفيس و اشرافي هستند.
مدير پايگاه منطقه فرهنگي ، تاريخي نيشابور گفت: چند قطعه از ظروف مينايي كه روي آن‌ها به سبك نقاشي‌هاي مينياتوري تزيين شده نيز در ميان آثار مكشوفه ديده مي‌شود.
اين گزارش به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري حاكي است كه مكرمي فر در خاتمه يادآور شد: اين ظروف اغلب متعلق به طبقه اشراف و متمول دوره سلجوقي و خوارزمشاهي است.چهارشنبه پانزدهم تیر 1390
دسته بندی : اخبار نیشابور
* برنامه‌هاي دهه فجر بنياد‌ شهيد نيشابور اعلام شد
موسي سليماني مدير بنياد شهيد نيشابور اظهار داشت: مراسم غبارروبي و عطرافشاني گلزار شهدا، سركشي از خانواده معظم شاهد و جانبازان در سطح 7 نقطه شهري نيشابور، چكنه، عشق‌آباد، بار، قدمگاه، خرو و درود و نقاط روستايي بخش‌هاي چهارگانه شهرستان برگزار مي‌شود.
وي از برگزاري همايش انقلاب و استحكام خانواده توسط اين اداره با مشاركت كميته بانوان ستاد دهه فجر از خبر داد.
مسئول كميته ايثارگران ستاد دهه فجر نيشابور همچنين از برگزاري 5 يادواره شهدا در اين شهرستان خبر داد.
سليماني افزود: اين يادواره در گرامي‌داشت ياد شهدا همزمان با سي و دومين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي برگزار مي‌شود.
وي گفت: يادواره‌هاي شهداي دبيرستان ابوذر غفاري(ره)، ميدان باغات در تكيه ابوالفضلي(ع)، مسجد رضوي خيابان عمار ‌ياسر(كاشمر)، مسجد ارگ و روستاي قره‌داش در دهه فجر برگزار مي‌شود.
سه شنبه دوازدهم بهمن 1389
دسته بندی : اخبار نیشابور
فرمانده بسيج نيشابور خبر داد:
برگزاري چهارمين پايا در نيشابور

خبرگزاري فارس: فرمانده ناحيه مقاومت بسيج نيشابور از برگزاري چهارمين دوره ليگ علمي پيشگامان ايران اسلامي (پايا) ويژه حوزه‌هاي مقاومت بسيج دانش‌آموزي اين ناحيه خبر داد.


احمد عنايت امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نيشابور اظهار داشت: اين ليگ علمي با هدف تقويت روحيه همكاري، تعامل، همفكري و كار جمعي در بين دانش‌آموزان مقطع راهنمايي و متوسطه برگزار مي‌شود.
فرمانده ناحيه مقاومت بسيج نيشابور با اشاره به اهميت توجه به استعدادهاي نسل جوانان گفت: اين ليگ در سه مرحله شهرستاني، استاني و كشوري برگزار مي‌شود.
عنايت تصريح كرد: دانش‌آموزان در رشته‌هاي رياضي، فيزيك و شيمي به صورت گروه‌هاي 5 نفره تشكيل تيم داده و به برگزاري آزمون به صورت تستي مي‌پردازند.
وي به مدارك مورد نياز براي شركت در اين آزمون علمي اشاره كرد و افزود: تكميل فرم ثبت‌نام در واحد دانش‌آموزي، يك قطعه عكس از هر يك از اعضاي تيم و پرداخت 50 هزار ريال به ازاي هر دانش‌آموز مدارك مورد نياز براي ثبت‌نام در ليگ است.
فرمانده ناحيه مقاومت بسيج نيشابور، زمان برگزاري و تشكيل تيم‌هاي علمي را تا هفت بهمن ماه و زمان برگزاري آزمون را روز جمعه 13 بهمن ماه اعلام كرد.
عنايت تصريح كرد كرد: تمام دانش‌آموزان مقطع راهنمايي و دبيرستان مي‌توانند با تشكيل تيم‌هاي پنج نفره به واحدهاي مقاومت پيشگام و پوينده شهرستان نيشابور و فيروزه مراجعه كنند.
پنجشنبه هفتم بهمن 1389
دسته بندی : اخبار نیشابور
همایش "نیشابور،شهر پایدار ایرانی"
 

ایران با یازده اثر تاریخی فرهنگی ثبت شده جهانی ، از مهمترین دارندگان میراث فرهنگی در دنیا است.

نماينده تام ‌الاختيار يونسکو در ايران در همايش " نيشابور ، شهر پايدار ايراني "گفت: ایران دروازه تمدن اسلامی است و میراث فرهنگی این کشور ، آن را در رده فرهنگی ترین کشورهای جهان قرار داده است.
پروفسور " چو لي هان" با اشاره به مشکلات موجود در حفظ ميراث فرهنگي کشورها افزود: به علت نبود آموزش ، بسياري از جوانان در حفظ ميراث فرهنگي سرزمین خود ضعيف عمل کنند.
او گفت : دفتر ملي يونسکو در تهران تلاش می کند تا با استفاده از اهرم ‌هاي قانوني ، توسعه فرهنگي و ظرفيت‌سازي برای ایجاد نگرشی یکپارچه به ميراث‌ فرهنگي ، از موقعیت منحصر به فرد فرهنگی تمدنی ایران در جهان پاسداری کند.
 چو لي هان دقت‌نظر مسوولان نيشابور را برای حفظ ميراث فرهنگي این منطقه با توجه به برنامه‌هاي توسعه‌اي ساخت‌ و ساز آن خواستار شد .
دبير کل کميسيون ملي يونسکو هم در اين همايش شهر جهاني را شهري توصیف کرد که از قدرت و نفوذ جهاني و الگوي ملي و جهاني برخوردار باشد .
محمدرضا سعيدآبادي با بیان اینکه در شهرهاي جهاني نوعی احساس جهان شهري حاکم است افزود : احساس تعلق اجتماعي نيروي قدرتمندي براي پيشبرد توسعه پايدار شهري است و ويژگي‌هاي هويتي و تمدني نيشابور زمينه نيرومندي براي این توسعه پايدار است .
او نيشابور را مکانی جالب برای مستشرقان و مأمنی برای ايراني‌تباران معرفی کرد و گفت: این شهر به لحاظ معنوي سپهري جهاني دارد و متعلق به همه جهان است.
در این همایش هشت سخنرانی با موضوعاتی چون «نيشابور نخستين پايتخت سياسي فرهنگي ايران بعد از اسلام»، «نيشابور- کثرت و تنوع مشاهير آن در جهان اسلام»، «نيشابور- بنيان گذار نخستين دانشگاه در تمدن ايراني و اسلامي» و «سهم نيشابور در تکوين تمدن ايراني اسلامي» ارائه شد.
به زودی کتابي درباره اين همايش با موضوع معرفي تاريخ، فرهنگ و تمدن نيشابور به دو زبان فارسي و انگليسي چاپ و با همکاری يونسکو و سفارت خانه هاي جمهوري اسلامي ايران به ۷۰ کشور جهان ارسال می شود.
برگزاری این همایش با هدف بررسي و تحليل جايگاه علمي و ادبي نيشابور و تقويت پيوند آن با سازمان يونسکو در صد و هفتادمین نشست اجرايي سازمان آموزش علمي فرهنگي ملل متحد یونسکو به تصویب رسیده بود. پنجشنبه دهم تیر 1389
دسته بندی : اخبار نیشابور
غلامرضا اعواني:
اشعار خيام بهترين بيان حكمت شرقي است

خبرگزاري فارس: رئيس مؤسسه پژوهشي انجمن حكمت و فلسفه ايران همزمان با روز ملي خيام نيشابوري گفت: اشعار خيام بهترين بيان حكمت شرقي را داراست.


به گزارش خبرگزاري فارس از نيشابور، غلامرضا اعواني صبح امروز در مراسم نواختن زنگ خيام در دبيرستان خيام نيشابور اظهار داشت: خيام در تمام اشعار خود مي‌خواهد مردم را از خواب غفلت بيدار كند.
وي اضافه كرد: در غرب وي را شخصي بي‌دين و غيرمعتقد به خدا و لذت‌طلب معرفي كرده‌اند، در حالي كه وي بسيار ديندار و پرهيزگار بوده است.
وي استادان خيام را شاگردان ابن سينا دانست و گفت: اشعار وي عالي‌ترين پيام حكمت شرقي را داراست.
نخستين رئيس انجمن بين‌المللي فلسفه اسلامي با بيان اينكه اشعار مسلم وي كمال رباعي است، خاطرنشان كرد: خيام شخصيتي متحير بوده است نه آنچه كه در غرب او را به عنوان فردي شكاك معرفي كرده‌اند.
وي با بيان اينكه خيام عالي‌ترين مضامين فلسفي را به زبان شعر بيان كرده است، تصريح كرد: فاني بودن عالم در شعر خيام بيداد مي‌كند و او راه نجات و معرفت را در اشعار خود مي‌گويد.
مدير دبيرستان خيام نيز در اين برنامه گفت: خيام علم را براي خدا ترويج داد و به همين دليل مطالب وي هيچ‌ گاه كهنگي فرا نگرفته و نخواهد گرفت.
محمد سرچاهي خواستار ايجاد دبيرخانه شناخت مشاهير نيشابور در سطح دانش‌آموزي به طور فعال در تمام طول سال شد.
وي گفت: با ايجاد اين دبيرخانه مي‌توان زمينه شناخت بهتر جوانان نيشابوري با مشاهير شهر خود را فراهم كرد.
در ادامه يكي از دانش‌آموزان نمونه دبيرستان خيام گفت: خيام را تنها به سالروز و سالگرد زمانه محدود نكنيم و بيشتر به تكريم شخصيت والامقام وي بپردازيم.
ميلاد شريعتي افزود: خيام نخست كسي است كه رياضيات را در ايران زنده كرد و مباحثي را خلق كرد كه در ميان رياضي‌دانان بي‌نظير است.
وي بي‌توجهي به ارزش‌هاي خيام را بي‌انصافي دانست و گفت: وجود مشاهيري چون خيام در ايران سبب احساس غرور، افتخار و عرق ملي هستند.
وي اضافه كرد: تنديس اين بزرگ‌مرد ايران در دانشگاه‌هاي ايتاليا و ديگر كشورهاي مطرح نسب شده است.
اين دانش‌آموز خاطرنشان كرد: اكنون آثار فلسفي اين بزرگ مرد ايراني به تمام زبان‌هاي مشهور دنيا ترجمه شده است و در بسياري از دانشگاه‌هاي معتبر و به‌نام جهان تدريس مي‌شود.
در اين مراسم جلال هاشمي معاون استاندار و فرماندار نيشابور، زنگ خيام را نواخت.
اين مراسم با حضور حجت‌الاسلام حسيني نماينده مردم شهرستان‌هاي نيشابور و فيروزه در مجلس شوراي اسلامي و تعدادي از چهره‌هاي خيام شناس برگزار شد.
سه شنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1389
دسته بندی : اخبار نیشابور
همايش روز ملي خيام در نيشابور برگزار مي‌شود

خبرگزاري فارس: دبير ستاد بزرگداشت خيام در نيشابور، برنامه‌هاي اين روز ملي را در اين شهرستان اعلام كرد.


متن كامل
پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1389
دسته بندی : اخبار نیشابور
در نيشابور و مشهد؛
همايش عطار نيشابوري برگزار مي‌شود

خبرگزاري فارس: همايش علمي و ادبي عطار نيشابوري 25 فروردين در نيشابور و مشهد برگزار مي‌شود.


 

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از سايت انجمن شاعران ايران، اين همايش روز بيست و پنجم فروردين، همزمان با سالروز بزرگداشت عطار نيشابوري، شاعر وعارف ايراني برگزار مي‌شود و آغاز اين برنامه نيز با نواختن زنگ دبيرستان عطار دراين شهر همراه است.
همايش علمي- فرهنگي عطار از ديگر برنامه هاي روز عطار در فرهنگ سراي سيمرغ نيشابور است كه با حضور عطارشناسان و دوستداران شعر و ادب پارسي برگزار مي شود و علاوه بر قرائت پيام وزير ارشاد، نيري از دانشگاه شيراز، مشرف از دانشگاه شهيد بهشتي، اشرف زاده از دانشگاه مشهد و محبتي از دانشگاه زنجان سخنراني مي‌كنند. اجراي برنامه هاي متنوع فرهنگي- هنري، شعرخواني، موسيقي، شب شعر و گلباران آرامگاه عطار، از ديگر برنامه‌هاي اين روز در نيشابور است.
همچنين در دانشگاه فردوسي مشهد نيز روز بيست و پنجم فروردين همايش علمي عطار، با حضور عطارشناسان، استادان و دانشجويان برگزار مي‌شود كه تاكنون سخنراني هوشنگ مرادي كرماني و بهارو حسن علوي استاد ايراني مقيم فرانسه قطعي شده است.
دوشنبه بیست و سوم فروردین 1389
دسته بندی : اخبار نیشابور
سبحاني‌نيا خبر داد:
وزير علوم با مجوز رشته‌هاي جديد دانشگاه آزاد نيشابور موافقت كرد

خبرگزاري فارس: عضو هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي گفت: وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با صدور مجوز رشته‌هاي جديد براي دانشگاه آزاد اسلامي واحد نيشابور موافقت كرد.


به گزارش خبرگزاري فارس از نيشابور، حجت‌الاسلام حسين سبحاني‌نيا ظهرامروز در ديدار مسئولان دانشگاه آزاد نيشابور اظهارداشت: در مذاكراتي كه پيش از سال جديد با كامران دانشجو وزير مربوط درباره رشته‌هاي جديد داشتم، نظر مثبت وي اعلام شد و به معاونان خود دستور پيگيري و اقدام سريع داد.
وي ادامه داد: تقاضاي ما از وزارت علوم، 26 رشته شامل دو مقطع دكتراي زبان و ادبيات فارسي و حسابداري، دو كارشناسي ارشد و زيست شناسي گرايش بيوفناوري و بيوشيمي، 13 ارشد ناپيوسته و 9 ارشد كارشناسي بوده است.
نماينده شهرستان‌هاي نيشابور و تخت‌جلگه ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامي واحد نيشابور با بيش از يك ربع قرن فعاليت آموزشي به عنوان بزرگ‌ترين مجموعه آموزش عالي شهرستان است كه اخيرا براساس ارزيابي به عمل آمده توسط كارشناسان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري دانشگاهي با كيفيت بالا قلمداد شده است.
عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس يادآور شد: اين دانشگاه با برخورداري از يك مديريت قوي، كادر مجرب و هيئت علمي توانمند و متخصص، فضاي آموزشي مناسب و مطلوب، آزمايشگاه‌ها و كارگاه‌هاي مجهز و مدرن به ويژه در بخش شيمي كه با صرف هزينه‌هاي بالا، بهترين و آخرين تجهيزات آموزشي و آزمايشگاهي روز خريداري و نصب شده است، استعداد و استحقاق افزايش رشته‌هاي تحصيلي را دارد.
وي اضافه كرد: شهرستان نيشابور با توجه به قدمت تاريخي و كهن، سابقه درخشان فرهنگي، نزديكي به مركز استان، شرايط آب و هوايي، اقتصادي، فرهنگي و صنعتي و جاذبه‌هاي گردشگري بالا از موقعيت بسيار خوب و بالايي براي توسعه رشته‌هاي تحصيلي برخوردار است.
دوشنبه بیست و سوم فروردین 1389
دسته بندی : اخبار نیشابور
‌مقامات ارشد ‌الجزاير با اماكن گردشگري و فرش نيشابور آشنا شدند

خبرگزاري فارس: يك هيئت ديپلماتيك ‌الجزايري به سرپرستي ابوعبدالله غلام‌الله وزير اوقاف و امور ديني اين جمهوري در بازديد از نيشابور با اماكن تاريخي و گردشگري و فرش دستباف آن آشنا شدند.


به گزارش خبرگزاري فارس از فارس از نيشابور، در اين بازديد كه سفيان ميموني سفير اين كشور در جمهوري اسلامي ايران حضور داشت، ابراهيم جدكاره معاون سياسي و اجتماعي معاونت استانداري و فرمانداري نيشابور، محمدرضا اميني رئيس نمايندگي فرهنگ و ارتباطات اسلامي خراسان رضوي، عباسعلي مديح شهردار، مهدي اخوان بخشدار زبرخان و محمداسماعيل اعتمادي و حميدرضا صنوبري مسئولان ادارات ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و نيز اوقاف و امور خيريه اين مقامات آفريقايي را همراهي كردند.
اين هيئت از كارگاه‌ فرش‌هاي دستباف در روستاي باغشن نيشابور بازديد به عمل آوردند و از نزديك با مراحل بافت فرش‌هاي مختلف به عنوان هنر برتر ايراني آشنا شدند.
كارگاه‌ مذكور زير نظر شركت سهامي فرش ايران با بافت دو فرش فراملي، شهرت جهاني پيدا كرده‌است.
دست‌بافته‌هاي نيشابوريان هم‌اكنون زينت‌بخش مسجد سلطان قابوس بندر مسقط كشور عمان به ابعاد 5 هزار متر مربع و مسجد شيخ زايدآل نهيان در اميرنشين ابوظبي در امارات متحده عربي 6 هزار متر مربع است.
همچنين زيارت امامزادگان محمد محروق و ابراهيم(ع)، حضور در آرامگاه‌هاي مشاهير بزرگ جهان اسلام و عرض ادب به حكيم خيام، شيخ عطار و كمال‌الملك نقاش و بازديد از مجموعه تفريحي مسجد چوبي، بخشي ديگر از برنامه‌هاي هيئت الجزايري بود.
اين هيئت ديپلماتيك نماز ظهر را نيز در خانه معلم شماره سه نيشابور به‌جا آورده بودند.
اين هيئت ديپلماتيك منطقه شمال آفريقا پس از ورود به مشهدمقدس نيز در فرودگاه بين‌المللي شهيد هاشمي‌نژاد مورد استقبال مقامات استان قرار گرفته بودند.
آنها به زيارت حضرت ثامن‌الحجج امام رضا(ع) مشرف شدند و از موزه‌هاي قرآن كريم، فرش و مركزي آستان قدس رضوي ديدن كردند.
دوشنبه بیست و سوم فروردین 1389
دسته بندی : اخبار نیشابور
رئيس ميراث فرهنگي شهرستان خبر داد:
كاهش 50 هزار نفري بازديدكنندگان از مراكز تاريخي نيشابور

خبرگزاري فارس: رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيشابور گفت: تعداد بازديدكنندگان از مراكز فرهنگي و تاريخي شهرستان در سال جاري 50 هزار نفر كاهش نشان مي‌دهد.


به گزارش خبرگزاري فارس از نيشابور، محمداسماعيل اعتمادي پيش از ظهرامروز در كميته گردشگري شهرستان اظهار داشت: برابر آمارگيري به عمل آمده، تعداد بيش از 270 هزار نفر از اين اماكن بازديد داشته‌اند كه نسبت به آمار 320 هزار نفري سال 88 كاهش يافته است.
به گفته وي، 269 هزار و 366 نفر مسافر نوروزي از مجموعه‌هاي زير پوشش اين اداره بازديد كردند.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيشابور افزود: رباط (نمايشگاه) قدمگاه با حدود 78 هزار نفر و موزه صحرايي شادياخ با 76 هزار نفر بيشترين بازديدكننده را داشته‌اند.
وي اضافه كرد: رباط عباسي با 45 هزار نفر و آرامگاه‌هاي حكيم خيام با 39 هزار نفر و شيخ عطار با 36 هزار نفر در جايگاه‌هاي بعدي قرار دارند.
دبير ستاد تسهيلات نوروزي نيشابور ادامه داد: اين ستاد با تشكيل 9 كميته و استقرار دبيرخانه در محل پايگاه اطلاع‌رساني به صورت 24 ساعته به مراجعان خدمات مختلف اطلاع‌رساني، اسكان، حمل و نقل، امداد و نجات، امنيت و ... ارائه داد.
وي افزود: استقرار 10 راهنماي مسلط به زبان انگليسي در اماكن گردشگري، برگزاري نمايشگاه عكس در پايگاه اطلاع‌رساني و شهر قدمگاه، توزيع 20 هزار برگ اقلام فرهنگي، بروشور و نقشه، نصب 120 عدد بنر و پلاكارد خير مقدم، بهره‌برداري از سرويس بهداشتي رباط عباسي، برپايي نمايشگاه صنايع دستي و سوغات نيشابور در سايت تاريخي شادياخ و آرامگاه شادياخ از جمله اين خدمات است.
اعتمادي از توزيع 5 هزار نسخه نشريه شادياخ و به همين تعداد وي‍‍‍‍‍‍ژه‌نامه نوروزي نشريه خيام‌نامه، نصب سرويس بهداشتي سيار در مسجد اهل بيت(ع)، استقرار كمپ استقبال از مسافران نوروزي، نصب چهار عدد آلاچيق در بوستان شهداي گمنام، چاپ تقويم سال نو با عكس‌هاي گردشگري قديم نيشابور از 150 سال پيش تا دوره پهلوي به عنوان بخش ديگر خدمات ياد شده به مسافران نوروزي نام برد.
شنبه بیست و یکم فروردین 1389
دسته بندی : اخبار نیشابور
در نيشابور و با پيام وزير ارشاد؛
روز ملي بزرگداشت عطار نيشابوري برگزار مي‌شود

خبرگزاري فارس: دبير‌ستاد بزرگداشت همايش بزرگداشت روز ملي عطار نيشابوري گفت: 25 فروردين ماه روز ملي اين شاعر و عارف شهير جهان اسلام در نيشابور برگزار مي‌شود.


به گزارش خبرگزاري فارس از نيشابور، محمد‌مهدي ‌مژدي امروز در نشست ستاد برگزاري روز ملي عطار گفت: اين مراسم با پيام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و با حضور جمعي از مقامات، عطارشناسان و انديشمندان كشور در نيشابور برگزار مي‌شود.
وي اضافه كرد: برنامه‌هاي اين روز با صدا در آمدن (زنگ عرفان) در دبيرستان عطار آغاز خواهد شد و سپس همايش علمي بزرگداشت بررسي آثار و احوال عطار نيشابوري در محل فرهنگ‌سراي سيمرغ با حضور انديشمندان و محققان علم و ادب و عرفان و اساتيد مطرح كشور برگزار مي‌شود.
وي ادامه داد: آنگاه حاضران در محل مقبره اين شاعر و عارف نامي حضور يافته و گلباران مقبره عطار نيشابوري همراه با اجراي مراسمي خاص انجام مي‌شود.
دبير‌ستاد بزرگداشت همايش بزرگداشت روز ملي عطار خاطر نشان ساخت: برگزاري مراسم شب شعر و موسيقي عرفاني نيشابور از ديگر برنامه‌هاي اين روز در فرهنگسراي سيمرغ خواهد بود.
شايان‌ذكر است شيخ فريد‌الدين ‌محمد ‌ابن ‌ابراهيم ‌عطار‌نيشابوري شاعر و عارف نامي ايران زمين حدود سال 540 هجري‌قمري در كدكن از توابع نيشابور قديم متولد شده است و حدود سال 618 در قتل عام نيشابور به وسيله مغولان به شهادت رسيده است.
آثار وي منطق‌الطير، مصيبت‌نامه، الهي‌نامه، اسرار‌نامه، مختار‌نامه، مجموعه‌ رباعيات، ديوان قصايد ـ غزليات و تذكرة‌الاولياء است كه سه ركن اصلي زيبايي، عشق و درد در آثار عطار نمود دارد و از اين سه ركن درد را ركن عمده و مايه ابتكار او مي‌دانند
سه شنبه هفدهم فروردین 1389
دسته بندی : اخبار نیشابور
عضو هيئت رئيسه مجلس خبر داد:
موافقت وزارت علوم با صدور مجوز دانشگاه جامع نيشابور

خبرگزاري فارس: عضو هيئت رئيسه مجلس از موافقت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با صدور مجوز قطعي دانشگاه جامع نيشابور خبر داد.


به گزارش خبرگزاري فارس از نيشابور، حجت‌الاسلام حسين سبحاني‌نيا صبح امروز در ديدار با مسئولان دانشگاه‌هاي شهرستان اظهار داشت: در مذاكراتي كه پيش از سال جديد با كامران دانشجو وزير مربوط در اين مورد داشتم، نظر مثبت وي اعلام شد و به معاونان خود دستور پيگيري و اقدام سريع داد.
وي خاطرنشان كرد: ارتقاي مجتمع آموزش عالي به دانشگاه منوط به ايجاد سه دانشكده و 9 رشته بود.
نماينده شهرستان‌هاي نيشابور و تخت‌جلگه ادامه داد: در حال حاضر دانشكده هنر شامل رشته‌هاي تحصيلي ارتباط تصويري، مجسمه‌سازي و نقاشي، دانشكده ادبيات و علوم انساني شامل رشته‌هاي تحصيلي زبان و ادبيات فارسي، زبان و ادبيات انگليسي و باستان‌شناسي و دانشكده علوم پايه شامل رشته‌هاي تحصيلي رياضي كاربردي، رياضي محض و فيزيك ايجاد و فعال شده است.
وي اضافه كرد: همچنين آگهي جذب اعضاي هيئت علمي و ايجاد رشته‌هاي جديد به چاپ رسيده و تمام ضوابط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري براي ارتقا فراهم شده است.
عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس يادآور شد: نيشابور گام‌هاي بلندي را براي ايجاد و ارتقاي واحدهاي آموزش عالي برداشته است، به طوري كه در دهه فجر سال گذشته دانشكده علوم پزشكي آغاز به كار كرد.
سه شنبه هفدهم فروردین 1389
دسته بندی : اخبار نیشابور
در ده روز نخست سال جاري؛ 156 هزار نفر از مراكز فرهنگي تاريخي نيشابور بازديد كردند خبرگزاري فارس: معاون استاندار خراسان رضوي و فرماندار نيشابور گفت: در 10 روز نخست سال جاري، بيش از 156 هزار نفر از مراكز فرهنگي تاريخي اين شهرستان بازديد كردند. به گزارش خبرگزاري فارس از نيشابور، جلال هاشمي ظهر امروز در جلسه شوراي فرهنگ عمومي شهرستان اظهار داشت: در 10 روز نخست امسال بيش از 33 هزار نفر زائران امام هشتم به نيشابور وارد شدند و 27 هزار و 271 نفر از اين شهرستان به مقصد ديگر شهرهاي كشور خارج شدند. وي درباره اقدامات ستاد تسهيلات سفرهاي نوروزي در شهرستان نيشابور اظهار داشت: 18 اكيپ گشت ايمني و راهداري اداره كل راه و ترابري در حوزه استحفاظي اين شهرستان در ايام نوروز فعاليت داشتند و در حوزه حمل و نقل درون شهري نيز از 70 درصد ظرفيت تاكسيراني نيشابور در اين ايام استفاده شده است. فرماندار شهرستان نيشابور خاطرنشان كرد: در حوزه حمل و نقل جاده‌اي نيز به تعداد 39 هزار و 88 نفر از طريق 2 هزار و 104 دستگاه اتوبوس خدمات‌دهي انجام شد. وي در ادامه گفت: بيش از 60 واحد نانوايي در ايام نوروز به صورت كشيك به پخت نان پرداختند و بالغ بر 150 تن مرغ منجمد با قيمت مصوب توسط واحدهاي صنفي براي رفاه حال زائران و شهروندان در شهرستان توزيع شد. هاشمي خاطرنشان كرد: شهرداري در اين مدت با نصب پنج بنر بزرگ با عنوان خوشامدگويي به گردشگران در مبادي ورودي، نصب صد بنر آويز در سطح معابر و بلوارها، چاپ نشريه شادباش ويژه نوروز و چاپ نقشه راهنماي شهر، سعي در زيباسازي فضاهاي شهري كرده است.


دوشنبه شانزدهم فروردین 1389
دسته بندی : اخبار نیشابور
نماينده نيشابور در مجلس:
فرهنگ پذيرايي از مسافر را بايد بين مردم ترويج دهيم

خبرگزاري فارس: نماينده نيشابور و تخت جلگه در مجلس گفت: ما بايد فرهنگ پذيرايي از مسافر و همچنين اصول اوليه مهمانپذيري را در سطوح مختلف در بين مردم ترويج دهيم.


به گزارش خبرگزاري فارس از نيشابور، علي حسيني امروز در بازديد ستاد تسهيلات نوروزي شهرستان به خبرنگاران گفت: با توجه به اينكه مشهد داراي گردشگران خارجي است، ما هنوز نتوانسته‌ايم كساني را كه به طور مستقيم با اين گردشگران در تماس هستند را به يك سطح استاندارد از يادگيري زبان‌هاي خارجي برسانيم كه اين موضوع نيازمند توجه ويژه و همچنين ارتقاي فرهنگ مهمانپذيري در سطوح مختلف است.
وي زيرساخت‌هاي گردشگري استان خراسان رضوي را ناقص دانست و گفت: اگر ما بتوانيم زيرساخت‌هاي گردشگري را در بخش‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري كامل كنيم، مي‌توانيم ماندگاري گردشگران و مسافران را در تمام فصول سال افزايش دهيم.
عضو كميسيون فرهنگي مجلس ادامه داد: در عرصه گردشگري كمبودهايي به ويژه در بخش نرم‌افزاري داريم كه اين موضوع كمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد، مسئولان بيشتر به فضاهاي موجود در امر گردشگري اهميت مي‌دهند اما مهم‌ترين بخش، بخش نرم‌افزاري است.
وي با اشاره به نامگذاري مشهد به عنوان پايتخت معنوي كشور اظهار داشت: وقتي ما مشهد را پايتخت معنوي كشور مي‌دانيم، اين موضوع مي‌طلبد كه فرهنگ مردم اين شهر را نيز متناسب با فرهنگ جهاني از حيث جو روحي، رواني و همچنين گفتماني كه بين گردشگران انجام مي‌شود، ارتقا دهيم.
معاون پيشين فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي، با اشاره به اهميت زيرساخت‌هاي فيزيكي و سخت‌افزاري افزود: افزايش كمي و كيفي اماكن اقامتي يكي از نيازهاي مبرم استان خراسان رضوي است، به طور مثال در شهري مانند نيشابور كه قدمتي 7 هزار ساله دارد و سالانه گردشگران زيادي را در خود جاي مي‌دهد، هنوز هتلي وجود ندارد و اين يك نقص عمده محسوب مي‌شود كه نشان مي‌دهد ما در عرصه زيرساخت‌هاي فيزيكي همچنان با مشكلات زيادي مواجه هستيم.
وي ابراز اميدواري كرد كه با توجه به همت دولت در عرصه فرهنگي و گردشگري و همچنين همت مديران كه خواهان كار و تلاش هستند به ويژه در سالي كه مزين به سال همت مضاغف، كار مضاعف است بتوانيم در عرصه گردشگري به موفقيت‌هاي چشمگيري دست يابيم.
دوشنبه شانزدهم فروردین 1389
دسته بندی : اخبار نیشابور
نماينده مردم نيشابور و تخت جلگه در مجلس:
توجه به زيرساخت‌هاي گردشگري در نيشابور ضروري است

خبرگزاري فارس: نماينده شهرستان‌هاي نيشابور و تخت جلگه در مجلس گفت: با وجود اماكن تاريخي و شخصيت‌هايي با شهرت جهاني در نيشابور توجه به زيرساخت‌هاي گردشگري در نيشابور ضروري است.


به گزارش خبرگزاري فارس از نيشابور، حجت‌الاسلام حسين سبحاني‌نيا امروز در ستاد تسهيلات نوروزي شهرستان اظهار داشت: نيشابور از ديرباز مورد توجه گردشگران داخلي و خارجي به ويژه در زمينه‌هاي سياحتي، مذهبي و علمي بوده است.
وي درباره فعاليت‌هاي انجام شده در شهرستان نيشابور گفت: اطلاع‌رساني، آماده‌سازي و بازسازي اماكن فرهنگي و تاريخي موجود در شهرستان نيشابور خوب بوده اما در زمينه حفاظت از اين اماكن دقت بيشتري توسط اداره ميراث فرهنگي اين شهرستان بايد صورت گيرد.
عضو هيئت رئيسه مجلس افزود: نيشابور از جمله شهرهايي است كه شهرت جهاني دارد و به عنوان منطقه نمونه گردشگري داراي جاذبه‌هاي بسياري است.
وي تاكيد كرد: با وجود اهميت بالاي اين شهرستان متاسفانه در زمينه زيرساخت‌هاي گردشگري و ساخت هتل با استاندارد مناسب ضعف‌هايي مشاهده مي‌شود و هنوز وعده ساخت هتل چهار ستاره در اين شهرستان محقق نشده است.
عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس درباره سوغات نيشابور بيان داشت: فيروزه نيشابور كه به عنوان سوغات اين شهرستان مطرح است مانند جاذبه‌هاي گردشگري آن شهرت جهاني دارد.
وي اذعان داشت: 200 ميليارد تومان در بودجه 89 تحت عنوان بودجه فرهنگي به پايتخت معنوي كشور براي توسعه زيرساخت‌هاي زيارتي تخصيص داده شده است.
سبحاني‌نيا بيان داشت: 20 درصد از اين بودجه به توسعه ساختارهاي حوزه‌هاي علميه، 10 درصد به زيرساخت‌هاي فرهنگي و 70 درصد باقيمانده به ارتقاي زيرساخت‌هاي زيارتي مشهد و استان خراسان رضوي اختصاص داده شده است.
وي گفت: در سال‌هاي گذشته اين اعتبار را نداشتيم و مبلغ در نظر گرفته شده اگرچه پاسخگوي تمامي نيازهاي استان نيست اما به لحاظ توجه ويژه به شهر مقدس مشهد آغاز خوبي محسوب مي‌شود.
دوشنبه شانزدهم فروردین 1389
دسته بندی : اخبار نیشابور
رئيس ميراث فرهنگي نيشابور خبر داد:
آغاز فعاليت نخستين مركز اطلاع‌رساني گردشگري كشور در نيشابور

خبرگزاري فارس: رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيشابور گفت: نخستين مركز اطلاع‌رساني گردشگري كشور با هدف اطلاع‌رساني به مسافران در نيشابور ارائه خدمت مي‌كند.


اسماعيل اعتمادي امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در نيشابور اظهار داشت: ايجاد مركز اطلاع‌رساني گردشگري در تمام شهر‌هاي كشور در دستور كار سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قرار دارد و نوروز امسال نخستين شعبه اين مركز در نيشابور به صورت شبانه‌روزي به گردشگران خدمت‌رساني مي‌كند.
وي ادامه داد: نمايشگاه صنايع دستي و سوغات در محل آرامگاه خيام و سايت باستاني شادياخ با بيش از 30 غرفه و ارائه صنايع دستي و سوغات شهرهاي مختلف ايران از جمله برنامه‌هاي ويژه اين سازمان در نيشابور بوده است.
اعتمادي خاطر‌نشان كرد: مجموعه‌هاي فرهنگي آرامگاه خيام، عطار، كمال‌الملك، رباط شاه عباسي و سايت باستان شادياخ براي اسكان و اقامت زائران و مسافران نوروزي ساماندهي شده است.
وي با اشاره به حضور 10 راهنماي مسلط به زبان انگليسي در محل مجموعه‌هاي فرهنگي افزود: بيشتر از 50 هزار نسخه توليدات فرهنگي شامل بروشور و نقشه اطلاع‌رساني در اختيار مسافران نوروزي قرار مي‌گيرد.
اعتمادي گفت: در مجموع 40 مدرسه به همراه دو حسينيه نيز براي اقامت و اسكان زائران در سطح شهر برنامه‌ريزي شده است.
وي ادامه داد: زائران و مسافران نوروزي مي‌توانند براي برقراري ارتباط موثر با مركز اطلاع‌رساني گردشگري از طريق مراجعه حضوري يا تماس با شماره‌هاي 236350-0551 اطلاعات دريافت كنند.
یکشنبه هشتم فروردین 1389
تمامی حقوق براي ابرسايت نيشابور محفوظ است